ARCHITEKTURA

Wnętrze z duszą. Apartament w starym budynku w Warszawie

Apartament znajduje się w budynku w Warszawie, którego budowa rozpoczęła się przed II wojną światową i zakończyła już po działaniach wojennych. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Ewa/Thomas Studio, a zdjęcia przestrzeni wykonał zespół Mod Authors.

Apartament w Warszawie został zaprojektowany dla pary młodych ludzi – dziewczyny z wychowanej w mieście, która uwielbia Żoliborz oraz chłopaka, który pochodzi z rodziny zakorzenionej w zakopiańskich tradycjach. Para kupiła lokal od emerytowanej pani archeolog, która całe życie kolekcjonowała piękne przedmioty i meble. Część z nich pozostała we wnętrzu do dziś.

Architektura samego budynku wyraźnie nawiązuje do najlepszych modernistycznych wzorców. Widoczne jest to w zakrzywionej balustradzie schodów i lastryko na stopniach. Projektanci postanowili zmienić układ wnętrza, aby otworzyć kuchnię na salon. Ten zabieg pozwolił nadać wnętrzu charakteru.

Projektując wnętrze architekci postawili na paletę kolorów, zawierającą stonowane odcienie, takie jak ceglasta czerwień i głęboka zieleń. Barwy te korespondują z architekturą budynku i tworzą spójną koncepcję.

Wykorzystaliśmy typowe warszawskie płytki znane jako “motylki”, a detale mebli zostały wykonane we współpracy z wykwalifikowanym stolarzem – tłumaczą architekci Ewa/Thomas Studio.

Wnętrze wypełniły unikalne przedmioty. Część została zakupiona na aukcjach. Oświetlenie nad głównym stołem tworzą lampy projektu Kaiser sprowadzone ze Szwajcarii, a stół to mebel z lat 50., który zaprojektowany został przez czechosłowackiego rzemieślnika Jindřicha Halabalę. Warto też zwrócić uwagę na stoły barowe, są z lat 60. i pochodzą one z duńskiej fabryki Korup Stolegabrik.

_

O pracowni:

Ewa/Thomas Studio to pracownia projektowa, która ma na swoim koncie wiele wnętrzarskich realizacji. Architekci Ewa i Thomas na co dzień pracują w Zurychu, ale często odwiedzają Warszawę. Studio powstało z fascynacji przestrzenią, światłem, grą detali, faktur i materiałów. W swojej pracy architekci starają się wydobyć z danego miejsca jego największe atuty. – Szukamy wspólnego mianownika dla osób, które zamieszkają przestrzeń, układu funkcjonalnego, zastanej lub tworzonej architektury i palety kolorów. Prowadzimy długie dyskusje, aby poznać naszego partnera, studia, szkicujemy, prototypujemy – czytamy na stornie pracowni. Efektem ich pracy są projekty wnętrz, w których każdy detal ma znaczenie, a pierwsze skrzypce gra unikalna atmosfera.

projekt: Ewa/Thomas Studio

zdjęcia: Mood Authors

Czytaj też: Warszawa | Mieszkanie | Wnętrza | Modern classic | Meble | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej