ARCHITEKTURA

Wrocław: nowy gmach PZU z trawą na dachu

Nowy gmach zbudowany zostanie przy ul. Oławskiej we Wrocławiu. W miejscu, w którym kiedyś stała pochodząca z XIX wieku kamienica.

Przed II wojną światową na działce, na której realizowana jest inwestycja stała zbudowana w XIX wieku kamienica. Mieściła się w niej znana restauracja „Mikado” oraz sklep braci Kwiatkowskich. W czasie wojny kamienica została zniszczona. Na jej miejscu, w 1970 roku, stanął budynek PZU projektu Ryszarda Natusiewicza. Budowla, z uwagi na jej stan techniczny, została wyburzona w ubiegłym roku.

Budowa biurowca rozpocznie się na początku 2019 r. Obiekt będzie miał łączną powierzchnię 12 tys. m kw. W sumie powstanie 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 kondygnacje podziemne z 140 miejscami parkingowymi.

Architektura budynku ma łączyć elementy nowoczesności z tradycją, nawiązując do sąsiedniej zabudowy. Planowany obiekt będzie zamknięciem i uporządkowaniem ostatniego, niezabudowanego, narożnika Placu Dominikańskiego. Inwestor podjął współpracę z gminą Wrocław, by uczynić inwestycję jak najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia miasta i jego mieszkańców. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Na parterze oraz trzech pierwszych piętrach zlokalizowane będą podmioty z Grupy PZU. Pozostałe trzy piętra przeznaczone będą na wynajem. Budynek spełni szereg wymogów właściwych dla brytyjskiego systemu certyfikacji BRREAM, osiągając bardzo wysoki poziom, określany jako Excellent. Inwestor położył nacisk na zastosowanie rozwiązań proekologicznych. To, między innymi, zaawansowane systemy oszczędzania energii, wody, zielone dachy, miejsca dla samochodów o napędzie elektrycznym z możliwością ładowania, stojaki rowerowe wraz z niezbędną infrastrukturą dla rowerzystów taką jak prysznice, szatnia, suszarnia i samoobsługowa stacja naprawy rowerów.

Co ciekawe, inwestor poszerzy chodnik, z którego na co dzień korzystają piesi i pasażerowie czekający na przystanku MPK. Planowane jest też powstanie stacji rowerów miejskich.

Recent Posts

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej