Wrocław: nowy gmach PZU z trawą na dachu

Nowy gmach zbudowany zostanie przy ul. Oławskiej we Wrocławiu. W miejscu, w którym kiedyś stała pochodząca z XIX wieku kamienica.

Przed II wojną światową na działce, na której realizowana jest inwestycja stała zbudowana w XIX wieku kamienica. Mieściła się w niej znana restauracja „Mikado” oraz sklep braci Kwiatkowskich. W czasie wojny kamienica została zniszczona. Na jej miejscu, w 1970 roku, stanął budynek PZU projektu Ryszarda Natusiewicza. Budowla, z uwagi na jej stan techniczny, została wyburzona w ubiegłym roku.

Budowa biurowca rozpocznie się na początku 2019 r. Obiekt będzie miał łączną powierzchnię 12 tys. m kw. W sumie powstanie 7 kondygnacji naziemnych oraz 3 kondygnacje podziemne z 140 miejscami parkingowymi.

Architektura budynku ma łączyć elementy nowoczesności z tradycją, nawiązując do sąsiedniej zabudowy. Planowany obiekt będzie zamknięciem i uporządkowaniem ostatniego, niezabudowanego, narożnika Placu Dominikańskiego. Inwestor podjął współpracę z gminą Wrocław, by uczynić inwestycję jak najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia miasta i jego mieszkańców. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Na parterze oraz trzech pierwszych piętrach zlokalizowane będą podmioty z Grupy PZU. Pozostałe trzy piętra przeznaczone będą na wynajem. Budynek spełni szereg wymogów właściwych dla brytyjskiego systemu certyfikacji BRREAM, osiągając bardzo wysoki poziom, określany jako Excellent. Inwestor położył nacisk na zastosowanie rozwiązań proekologicznych. To, między innymi, zaawansowane systemy oszczędzania energii, wody, zielone dachy, miejsca dla samochodów o napędzie elektrycznym z możliwością ładowania, stojaki rowerowe wraz z niezbędną infrastrukturą dla rowerzystów taką jak prysznice, szatnia, suszarnia i samoobsługowa stacja naprawy rowerów.

Co ciekawe, inwestor poszerzy chodnik, z którego na co dzień korzystają piesi i pasażerowie czekający na przystanku MPK. Planowane jest też powstanie stacji rowerów miejskich.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły