Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach. To atrakcyjna lokalizacja dająca oddech od tętniącego życiem centrum stolicy. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się rezerwat Hvězda, w którym często można spotkać dzikie zwierzęta.

Okolica wyróżnia się mieszaną architekturą. Obok nowoczesnych budynków znajdują się tu podmiejskie wille z końca XIX wieku. Cały teren wyróżniają nierówności terenu. Widać to na przykładzie działki, na której zbudowano zespół budynków mieszkalnych. Między najniższym a najwyższym punktem jest aż czternaście metrów różnicy.

Projektując domy architekt postawił na ich zróżnicowaną formę. Specjalnie podzielił inwestycję na kilka części, aby budynki sprawiały wrażenie kameralnych i wpisywały się w istniejącą tkankę. Trzy domy swym kształtem, wielkością i dachami nawiązują do typowej zabudowy regionu. Od południowej strony budynki sąsiadują ze skarpą.

Dwa domy mają trójspadowy dach. Ten zabieg sprawił, że wydają się mniejsze. Szczeliny powstałe między budynkami ujawniają widok na skalną ścianę. Od strony ulicy budynki mają miejski charakter, zupełnie inaczej jest od strony klifu. Architekt zaproponował tam bardziej naturalny charakter, który nawiązuje do rezerwatu.

W budynkach nie znajdziemy wyszukanych materiałów elewacyjnych. Ściany ozdobił biały tynk wapienny oraz elementy z drewna. Dodatkowo pojawiły się tu detale ze stali ocynkowanej, a ogrodzenie pomalowano na szaro. Dekoracyjnym zabiegiem jest też zastosowanie różnej wielkości okien i ich nierównomierne rozmieszczenie. Bezramowe okna sprawiają, że całość wygląda minimalistycznie.


Przestrzeń wewnętrzna składa się z dwóch kondygnacji mieszkalnych oraz poddasza. Najniższą część stanowi strefa wejścia. Co ciekawe, w jednej z części postanowił zamieszkać sam inwestor. Poszczególne piętra jego apartamentu łączą kręte schody. W pozostałych budynkach powstały klasyczne klatki schodowe oraz windy.

Wnętrza wszystkich domów zostały zaprojektowanie podobnie. Architekt połączył tu powierzchnie z betonu, biały tynk z dębową podłogą. W ten sposób powstała przestrzeń będąca tłem dla osobistych przedmiotów mieszkańców.

zdjęcia: Martin Cenek, www.martincenek.com
zdjęcia wykonane dronem: Marek Jehlička, www.skyworker.cz

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Praga | Elewacja | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie