ARCHITEKTURA

Wschodnia Brama Belgradu. Brutalistyczna ikona Jugosławii

Trzy strzeliste budynki mieszkalne należą dziś do najlepszych przykład modernistycznej architektury w Serbii. Wschodnia Brama Belgradu to ich nieoficjalna nazwa. Przypominamy historię kompleksu.

Kompleks trzech wysokich budynków mieszkalnych zbudowany został w 1976 roku. Kiedy powstał uchodził za architektoniczną wizytówkę miasta i symbol rozwijającego się Belgradu. Oficjalna nazwa budynków to Rudo. Wieżowce mają równą wysokość – 85 metrów i po 28 pięter. W każdej wieży zbudowano 190 mieszkań.

Budynki zaprojektowali Dragoljub Mićović, Vera Ćirković i Milutin Jerotijević. Architekci zaprojektowali budynki na planie okręgu i ustawili w równych odstępach od siebie. Wieżowce mają identyczny, trójkątny kształt. Od wewnętrznej strony działki mają prostą ścianę, a na zewnątrz układają się kaskadowo i zwiększają szerokość ku ziemi. Dzięki równoległemu ułożeniu budynki oglądane z daleka wyglądają tak, jakby zawsze jeden znajdował się “w środku”.

Stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia. Ich remont rozpoczął się w 2001 roku i zakończył w 2008 roku. Finał prac nie wyznaczał jednak plan remontowy, ale… brak funduszy. Ograniczono się jedynie do doraźnych napraw, punktowych interwencji, dzięki którym budynek może po prostu przetrwać. Naprawiano windy, instalację wodną i podpory tarasów.

fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Kolejna interwencja nastąpiła w 2012 roku i była spowodowana dużymi kawałkami betonu (nawet po 60 kg), które zaczęły odpadać z fasady. Ekspertyza wykonana przez naukowców z Wydziału Inżynierii Cywilnej Uniwersytetu w Belgradzie określiła stan elewacji jako “wyjątkowo zły”. Jej naprawa miałaby kosztować 4 mln euro.

Co ciekawe, w Belgradzie znajduje się też “zachodnia brama” zlokalizowana po przeciwnej stronie miasta. O tym modernistycznym kompleksie pisaliśmy w artykule TUTAJ.

źródło: Emporis.com

Czytaj też:  Brutalizm  | Modernizm | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie

fot. Andrija12345678, wikimedia.org, licencja: CC 4.0
fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Artemco, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej