Categories: ARCHITEKTURA

Wygląda jak zabytkowe hiszpańskie miasteczko. Nowe osiedle Cayala

Uformowane w 2011 r. osiedle Cayala wygląda tak, jak gdyby powstało w czasach hiszpańskiego kolonializmu. Nietypowe osiedle z klasycyzującą zabudową stanowi oazę bezpieczeństwa w okolicy. Niektórzy mieszkańcy nazywają Cayalę miastem, inni zaś osiedlem Gwatemali – stolicy kraju. Architekci z Estudio Urbano chcą wpływać na zmiany w globalnych trendach budownictwa i promują wznoszenie architektury klasycznej.

Osiedle Cayala zaprojektować pomógł Leon Krier – czołowy przedstawiciel współczesnej architektury konserwatywnej z Luksemburga. Krier ma doświadczenie w realizowaniu podobnych projektów. Dla przykładu, wieś Poundboury jest przedłużeniem angielskiego miasta Dorset, które Krier zaplanował z myślą o klasycznej architekturze i ruchu pieszych. Projekt w Anglii został doceniony przez branżę, a jego inicjatorem został ówczesny książę Walii Karol – obecnie król Wielkiej Brytanii. Po sukcesie Poundbury Leon Krier zaczął szukać nowych miast, w których można zrealizować jego śmiałe koncepcje.

W Gwatemali Leon Krier połączył siły z lokalnymi architektami z Estudio Urbano – Marią Sanchez i Pedrem Godoyem. Efektem ich wspólnej pracy jest prężnie rozwijające się miasteczko, będące kontrastem do niebezpiecznej i podzielonej stolicy. Przede wszystkim, Cayala jest osiedlem otwartym, bez płotów. Z kolei stolica składa się głównie z zamkniętych, odgrodzonych murem osiedli. Taki obraz metropolii jest wynikiem bardzo wysokiego współczynnika przestępczości. Za to osiedle wzniesione na uboczu miasta jest najbezpieczniejszą okolicą w granicach stolicy. Dlatego wielu bogatszych mieszkańców Gwatemali przeprowadziło się do Cayali.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim założenie urbanistyczne osiedla. Ulice zbudowane są głównie dla pieszych, a nie samochodów. Przestrzeń miejska jest otwarta i dostępna dla mieszkańców. Osiedle Cayala cechuje się również wysoką dostępnością sklepów, aptek, placówek edukacyjnych oraz obiektów użyteczności publicznej.

Architektura Cayali ma wyznaczać kierunek rozwoju całego miasta. W centralnej części osiedla znajduje się brukowany rynek, ratusz i kościół Santa María Reina de la Familia. Rynek jest miejscem spotkań i pomaga budować więź wśród lokalnej społeczności. Przy ulicach odchodzących od centrum stoją 3-4 piętrowe kamienice nawiązujące stylem do hiszpańskiej architektury kolonialnej. Niektóre budynki mają drewniane balkony, rozety oraz drobne zdobienia. Inne kamienice urozmaicono fontannami ściennymi, a dachy wszystkich budynków pokryto czerwonymi dachówkami. Dodatkowo część ornamentów ma nawiązywać do Majów zamieszkujących niegdyś tamte tereny.

Projekt zyskał spore zainteresowanie wśród społeczności architektów i organizacji promujących nowe podejście do urbanistyki. W 2021 r. architekci odpowiedzialni za Cayalę zostali nagrodzeni przez Congress for the New Urbanism (CNU) w kategorii “Sąsiedztwa i Dystrykty”. CNU to amerykańska organizacja, która promuje i nagradza projekty polepszające zdrowie, zrównoważenie i estetykę miast. Cayala została doceniona za ułatwienie w budowaniu sprawnej społeczności oraz skupienie się na dominacji ruchu pieszych. Organizacja uważa, że Cayala będzie modelowym przykładem rewitalizowania przestrzeni miejskich w kraju i na świecie. Chęć przebudowy podzielonej i niebezpiecznej stolicy wyraził sam burmistrz Ricardo Quiñónez Lemus. Burmistrz uważa, że reorganizacja urbanistyczna stolicy będzie motorem napędowym dla społecznego postępu. Według niego “efekt Cayali” odmieni wizerunek, nie tylko Gwatemali, ale i wielu miast Ameryki Środkowej.

Źródło: Congress for the New Urbanism (www.cnu.org), Architecture Here and There (architecturehereandthere.com)

Zdjęcia: Estudio Urbano

Czytaj też: Osiedle | Urbanistyka | Miasto | Architektura | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej