ARCHITEKTURA

Z meblami vintage. Zaglądamy do barwnego mieszkania w Szczecinie

Znajduje się na Podzamczu w Szczecinie, w starym budynku z lat 60. Jego wnętrze zaprojektowała Marta Kyrdziawa, która tchnęła w przestrzeń ducha przeszłości. Wypełniony meblami vintage lokal jest jak podróż w czasie. Całkiem przyjemna podróż.

Mieszkanie znajduje się w budynku z początku lat 60., z którego rozpościera się widok z jednej strony na fasadę Zamku Książąt Pomorskich i książęce stajnie, a z drugiej na panoramę Szczecina. Chcąc stworzyć przyjazne miejsce do życia projektantka postanowiła wyburzyć wszystkie ściany działowe, a zamiast nich zamontować przeszklenia, aby widok i światło mogło swobodnie przenikać wnętrze.

Projekt wymagał generalnego remontu i całkowitej zmiany funkcji poszczególnych pomieszczeń, co okazało się być największym wyzwaniem. Całą przestrzeń podzielono na dwie strefy. Od północy starą kuchnię i pokój zastąpiła sypialnia z miejscem do pracy i garderobą, od strony południowej wydzielono przestronny salon z aneksem kuchennym. Pomiędzy nimi z połączenia osobnej toalety  i łazienki powstało jedno, większe pomieszczenie. Projektantka zaproponowała wprowadzenie tu intrygującego różu.

Budynek, w którym znajduje się lokal to modernistyczny gmach. Ducha modernizmu widać też w detalach zdobiących wnętrze. Przykładem jest wspomniane już usunięcie ścian i zastąpienie ich szklanymi panelami.

Rytm przęseł powtórzyliśmy w drzwiach szafy i łazienki, co scala centrum mieszkania i pozbawia je przypadkowości. Usunięcie barier wizualnych sprawiło, że z każdego punktu mieszkania można podziwiać unikatowe widoki. Dużym wyzwaniem okazało się również zrezygnowanie z kafli w łazience. Chcieliśmy zastąpić je czymś gładkim ale z mocnym akcentem kolorystycznym. Inwestorzy zgodzili się na żywicę w odważnym różu, który miał nawiązywać do kolorowych lat 60. Ale tych nawiązań do epoki jest oczywiście więcej, jak np. ceramiczny dekor na ścianie, czy część mebli i lamp – tłumaczy Marta Kyrdziawa.

Motywem powtarzającym się w mieszkaniu jest koło, którego kształt możemy odnaleźć w uchwytach stalowych konstrukcji, lampach sufitowych, szafkach nocnych, czy osprzęcie elektrycznym. Subtelnym nawiązaniem owalnych kształtów do epoki Space Age są kultowe włoskie radio Audiola (przypominające kształt hełmu astronauty) czy stół UFO w kuchni.

Do wyposażenia projektu zgromadziliśmy kolekcję unikatowych obiektów z lat 50. 60. i 70. XX w., które poddaliśmy gruntownej renowacji, ponieważ DECA to ponad 30 lat rodzinnej tradycji dawania meblom drugiego życia. Wszystko zaczęło się od tkanin obiciowych i tapicerstwa, do których mamy ogromny sentyment, stąd odrestaurowana sofa i obrotowy fotel z naszej kolekcji.  Wzór i kolor w tkaninie są nieodzownym elementem naszych wnętrz dlatego chętnie zestawiamy je w nieoczywiste połączenia – dodaje autorka projektu.

Całość uzupełniają dzieła sztuki i ceramika artystów młodego pokolenia, jak Aleksandra Waliszewska, Maciek Salamon, Kraz czy Pooka Toys. Na szczególną uwagę zasługują makatki i kilimy, nawiązujące do bogatej polskiej tradycji tekstylnej lat 50. i 60.

_

O pracowni: Deca to pracownia, która tworzy przestrzenie łączące funkcjonalność z wygodą. – Wyróżniamy się odważnym łączeniem kolorów, wzorów, faktur i materiałów. Tworzymy wnętrza pełne sztuki i unikatowych elementów vintage, w których kładziemy nacisk nie tylko na sferę wizualną, lecz przede wszystkim na ich funkcjonalność. Pasja do eksperymentowania z kolorystyką, nietuzinkowymi wzorami oraz artystycznymi detalami sprawia, że każda nasza realizacja jest niepowtarzalna i dopasowana do indywidualnego charakteru przestrzeni oraz gustu klienta – opisuje Marta Kyrdziawa.

zdjęcia: Karolina Bąk

projekt: DECA Marta Kyrdziawa

Czytaj też: Szczecin  | Mieszkanie | Wnętrza | Vintage | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej