Categories: ZABYTEK

Zakończono rewitalizację barokowego zespołu dawnego majątku Schaffgotschów w Sobieszowie

Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego zespołu zabudowy urzędu ordynacji majątku Schaffgotschów z XVII/XVIII w. Karkonoski Park Narodowy stał się właścicielem terenu dziesięć lat temu. Dyrekcja postanowiła przekształcić obiekt na nową siedzibę oraz na Centrum Muzealno – Edukacyjne. Założeniem inwestycji była realizacja kompleksu samowystarczalnego pod względem energetycznym i wykorzystującego odnawialne źródła energii. Z kolei główne założenia konserwatorskie to zlikwidowanie wtórnych zabudowań i przybudówek oraz odtworzenie brył budynków gospodarczych z historycznymi formami dachów, pełna rewaloryzacja pałacu oraz zachowanych elementów zespołu.

Projektowanie zaczęło się w 2014 r. od konkursu architektonicznego. Wygrała go Pracownia Architektoniczna 1997. Najlepiej wpisała się w potrzeby programowe parku. Podjęła trafne decyzje projektowe, dotyczące w szczególności przestrzeni ekspozycyjnej, której cała koncepcja została podporządkowana. Doceniono także propozycje rewitalizacji całego założenia, zrównoważone, przyjazne środowisku, z odbudową nieistniejących obiektów we współczesnej formie włącznie.

Widok na odnowiony pałac i kamienne schody

Zespół zabudowy urzędu ordynacji majątkowej Schaffgotschów zlokalizowany jest w środkowej części Sobieszowa. Nieznana jest data wzniesienia zabudowy folwarku, przypuszczalnie funkcjonował już w XIV w. Pałac zbudowany w latach 1705-1712 według projektu architekta Eliasza Scholza z Bolesławca na zlecenie Antona von Schaffgotscha, stał się główną siedzibą urzędu majątku, a zarazem dominującym elementem zespołu. Pierwotnie zespół pałacowo-parkowo-folwarczny (do roku 1945) składał się z: pałacu – budynku zarządcy dóbr, niewielkiego parku zlokalizowanego na wzniesieniu przy pałacu, budynku pralni, budynku stangreta przy pałacu, a na dolnym tarasie z oficyny mieszkalno – gospodarczej mieszczącej dom stangreta, z powozownią i stajniami, małej stajni, domu zarządcy, spichlerza, stodoły oraz reliktów zniszczonego budynku browaru z przybudówką, mieszczącą wagę towarową na dolnym dziedzicu. Ruina starego domu stangreta została rozebrana około 1950 r.

 Pałac przed i po renowacji

 Budynek wejściowy i kamienne kolumny przed i po

Wielka Stajnia przed i po renowacji

Po 1945 r. w miejscu browaru zbudowano garaże (obecnie relikty ruin). Po 1945 r. ramach adaptacji do nowych form użytkowania (m.in. zmiana funkcji na szkołę o profilu rolniczym i weterynaryjnym), przeprowadzono szereg zmian w zespole. W budynku pałacu zniszczono pierwotną klatkę schodową oraz układ przestrzenny pięter wraz z wystrojem i wyposażeniem. W 1983 r. do pałacu dobudowano szkolny kompleks sportowy – salę gimnastyczną, łączącą się z bryłą pałacu. Przebudowano również szereg zabudowań towarzyszących pałacowi, czym zatarto ich pierwotne i historyczne cechy. Folwark po likwidacji szkoły na pocz. XXI w. pozostawał nieużytkowany, ulegając powolnej destrukcji i dewastacji. W 2013 roku przejęty został przez Karkonoski Park Narodowy, który podjął się podniesienia majątku z ruiny.

Pałacowy spichlerz przed i po remoncie

Pałacowy spichlerz przed i po remoncie

Dom Ogrodnika dawniej i obecnie

Pałac to najważniejszy obiekt w całym zespole. Odtworzono tam za pomocą współczesnych środków geometrię dawnej klatki schodowej i werandę. Parter został przeznaczony na ekspozycję poświęconą historii rodu Schaffgotschów. Na wyższych kondygnacjach znalazły się pomieszczenia biurowe KPN. Zwiększono podpiwniczenie i przeznaczono je na cele gospodarczo – techniczne. Oryginalne detale, sztukaterie i inne elementy zostały odtworzone i uzupełnione. W budynkach tworzących zespół zabudowy urzędu ordynacji majątkowej Schaffgotschów postanowiono odszukać ich pierwotne piękno i formę, którą utraciły w wyniku nietrafionych przebudów. W poddanych gruntownej renowacji obiektach znalazło się miejsce na przestrzenie wystawiennicze, sale konferencyjne, restaurację, pokoje gościnne czy pomieszczenia na warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wszystkie te pomieszczenia znajdują się w historycznych obiektach, więc czuć w nich ducha dawnych czasów. Gdzie tylko było to możliwe, wyeksponowano zachowane elementy architektoniczne budynków. Dzięki temu, mimo przystosowania całego założenia do współczesnych wymagań i nowych funkcji, wyraźnie widać, gdzie się znajdujemy.

Opracowano i zagospodarowano także zróżnicowany wysokościowo teren, z majdanem pośrodku i parkiem. Cały kompleks kryje współczesną technikę służąca równowadze środowiskowej, opartą na energii odnawialnej.

Fotografie pochodzą ze zbiorów własnych KPN, Pracowni Architektonicznej 1997 oraz Pana Rafała Kotylaka i Pana Wojciecha Miastkowskiego.

Źródło: pa1997.pl, nj24.pl, kpnmab.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Pałac | Wille i rezydencje

Pałac na pocz. XX w. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Pałac Schaffgotschów w Sobieszowie na przełomie lat 20 i 30. Widok z nieistniejącej bramy na terenie dawnego majątku. Źródło: Bildarchiv Foto Marburg
Pałac po rozbiórce werandy
Sala kominkowa przed remontem
Sala kominkowa po remoncie
Portal wejściowy pałacu
Widok na pałac i schody
Klatka schodowa
Park i pałac
Pałac nocą
Budynek wejściowy
Foyer budynku wejściowego
Widok na budynek wejściowy od strony rzeczki Wrzosówki
Budowa stodoły
Więzba stodoły
Widok na stodołę elektryczną oraz spichlerz
Widok na zespół przed rewitalizacją
Widok na zespół po rewitalizacji
Mała Stajnia przed przebudową
Widok na budynek wejściowy i Małą Stajnię
Sala konferecyjna w Małej Stajni

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej