ARCHITEKTURA

Zakupy bez plastikowych opakowań. Sklep „Na Gramy” w Łodzi już otwarty

To pierwszy taki lokal w Łodzi, w którym zakupy na wagę zrobimy przychodząc ze swoimi pojemnikami – korzystanie z plastikowych opakowań jest więc tutaj zbędne. Za kilka lat robienie zakupów w ten sposób będzie koniecznością, warto więc przygotować się do tego już teraz.

Sklep „Na Gramy” otwarto przy ul. Piotrkowskiej. Jego wnętrze zaprojektowała Paulina Maślak. To jedyny w Łodzi sklep powstały w duchu „zero waste”. W sklepie Na Gramy zakupić można produkty spożywcze do własnego pojemnika  przyniesionego z domu (słoik, plastikowe pudełko, woreczek, cokolwiek do czego można nasypać produkt). Jest to żywność z atestem ekologicznym, ale również cała gama dobrej jakości produktów. Sklepy typu „zero waste” niefortunnie kojarzą się z wysokimi cenami, na Piotrkowskiej 34, jednak dzięki hurtowemu zakupowi (po 25 kg), klient może znaleźć tu produkty w cenach porównywalnych z tymi w supermarketach. Przykładowe ceny: mąka pszenna szymanowska 2 PLN/kg, majeranek 0,40 PLN/10g, kasza jeczmienna 2 PLN/kg, ryż parboiled 5 PLN/kg.

Środki czystości na wagę to między innymi proszki do prania, mydło gospodarcze, soda oczyszczona, pełna gama środków do zmywarki, płyny do zmiękczania tkanin, mycia szyb, zmywania blatów. Właściciele będą poszerzać ofertę.

Za miesiąc planujemy uruchomienie w naszym sklepie pierwszego w Polsce automatu do sprzedaży środków czystości w płynie – Cosmetomatu. Umożliwia on bezobsługowe napełnienie przyniesionego poojemnika dowolnym płynem i dokonanie płatności. Razem z Cosmetomatem planujemy budowę sieci takich automatów w całym kraju. Kosmetyki naturalne są wolne od szkodliwych substancji chemicznych takich jak np. aluminium, które jest w składzie tradycyjnych dezodorantów. W „Na Gramy” sprzedawane są m.in. szampony w kostce, dezodoranty w kremie, naturalne pasty do zębów w szkle, masła, peelingi do ciała, mydła, wyrabiane ręcznie przez małe manufaktury z Polski. Trzech z pięciu naszych dostawców jest z Łodzi i okolic – mówi Tomasz Kuliś, właściciel sklepu Na Gramy.

Akcesoria zero waste to różne produkty, które pozwalają nam zmniejszyć śmieci produkowanych przez nas w codziennym życiu. Są to między innymi szczoteczki bambusowe, bambusowe patyczki do uszu, stalowe, bambusowe lub słomiane słomki do napojów, wielorazowe podpaski, płatki kosmetyczne, kubeczki menstruacyjne, czy „woskowijki”. Te ostatnie to ciesząca się wielką popularnością alternatywa dla folii spożywczej zrobiona z bawełny i wosku pszczelego. W ofercie są również różnego rodzaju woreczki na warzywa czy pieczywo oraz nowe i używane książki o szerokiej tematyce ekologicznej.

Jak zabrać ze sobą artykuły, jeśli są one nieopakowane? Na miejscu są dostępne darmowe torby papierowe w trzech rozmiarach, a także słoiki “bumerangi”. Podczas zakupów możemy wziąć taki darmowy słoik, a jeśli mamy w domu niepotrzebne słoiki możemy je przynieść do sklepu, aby skorzystali z nich inni (w sklepie znajduje się wyparzarka, w której wszystkie słoiki są sterylizowane). Można też skorzystać z toreb „bumerangów” – jest to skrzynka z torbami papierowymi, bawełnianymi i plastikowymi, która działa na podobnej zasadzie.

Sklep jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 10-19 oraz w soboty od 10 do 15.

zdjęcia: shoplifting.pl

źródło: UM Łódź

View Comments

  • Stopromil, chyba jesteś mocno niedoinformowany i masz niewielką wyobraźnię. Szkło nie jest ekologiczne, jest ogromny deficyt piasku do produkcji szkła na świecie, a recykling szkła jest znikomy, szczególnie w naszym kraju. Straszne te koszta opakowań o których piszesz, gigantyczny wydatek muszą ponieść ludzi żeby dbać o środowisko. Zapewne nikt w domu nie ma plastikowych bądź szklanych opakowań, wszyscy teraz będą musieli ponosić te "ogromne" wydatki, żeby zaopatrzyć się w opakowania na zakupy. Lepiej codziennie przynosić śmieci ze sklepu i wyrzucać ich dziesiątki kilogramów w miesiącu do śmietnika. Trzeba myśleć, wykorzystywać to co jest, a nie produkować w kółko nowy syf.

  • Szkło vs tworzywa... dlaczego któreś ma być "eko"? Zarówno szkło jak i tworzywa można przetopić (tylko temperatura inna). Szkło się łatwiej myje. Szkło z czasem się odkształca (w ciągu dziesięcioleci). Tworzywa często domieszkuje się "szkodliwą" chemią zwiększającą plastyczność.
    Sprzedaż do własnych opakować brzmi super. Coś jak kaucja zwrotna. Szkoda, że ceny są takie wysokie (proces produkcji i logistyki lepiej się obecnie sprawdza z pakowaniem w fabryce).

  • a czemu nie w szkle? szkło jest bardziej eko od tworzywa stucznego (plastiku). koszt prokukcji plastokowej butelki to ok 3gr a szklanej butelki ok 11gr. sprzedawanie na wage. koszt opakowania 0 gr. prosta matematyka. tylko ze ten koszt ponosi osoba kupująca a nie sprzedawca, jest to przezucanie kosztów opakowania na kogoś innego. to wcale nie est ekologia tylko biznes

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej