ARCHITEKTURA

Zbudowali kościół z cegły. W środku działa też dom kultury

Nietypowy kościół z cegły zaprojektowali architekci z pracowni Einar Dahle Arkitekter i Hille Melbye Arkitekter. Budynek rywalizuje w tegorocznej edycji konkursu Wienerberger Brick Award o tytuł najlepszego ceglanego budynku na świecie.

Kościół z cegły znajduje się w mieście Spikkestad w Norwegii. Konkurs na jego projekt ogłoszono już w 2014 r. Zwyciężyła wtedy propozycja dwóch pracowni Einar Dahle Arkitekter i Hille Melbye Arkitekter. Architekci przygotowali projekt ceglanego budynku, który pod jednym dachem skrywa wiele funkcji. Kościół nazwano “Teglen”, co w języku norweskim oznacza “cegłę”. W sumie jego powierzchnia to 1450 m kw.

Nazwa budynku nie jest przypadkowa. Cegła to główny materiał, który zdobi obiekt z każdej strony i dobrze wpływa na odbiór prostego gmachu. Architekci nadali kościołowi prosty i surowy kształt. Front stanowi ogromna ściana, która w tylnej części skrywa niższy fragment budynku. Część podziemna została podcięta i mocno przeszklona, zachęcając mieszkańców do częstych odwiedzin budynku. Ten ostatni zabieg sprawił, że masywna, ceglana bryła jest przyjemniejsza w odbiorze i wizualnie nabrała lekkości.

W środku znajduje się sala konsekrowana do nabożeństw chrześcijańskich. W budynku jest też mniejsze pomieszczenie, neutralne wyznaniowo, w którym można organizować inne ceremonie. Dodatkowo budynek działa jak dom kultury. Mieszkańcy mogą tu korzystać z salek warsztatowych i uczestniczyć w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Dodatkowo można tu przyjść na kawę czy załatwić urzędowe sprawy – część pomieszczeń wynajmuje urząd miasta.

Kościół z cegły projektu Einar Dahle Architects MNAL oraz Hille Melbye Architects AS walczy o tytuł najlepszego obiektu z cegły w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Budynek zgłoszony został do kategorii obiektów użyteczności publicznej (Sharing Public Spaces). Finał konkursu już niebawem – 23 września. W tym roku wyjątkowo wydarzenie odbędzie się online. Transmisję będzie można śledzić na żywo wchodząc na oficjalną stronę www.brickaward.com.

W zestawieniu najlepszych 50 budynków z cegły Polskę reprezentuje projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe, który zdobył Grand Prix w lokalnej, polskiej edycji konkursu. O polskim budynku przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | Biblioteka  | Historia | Renowacja

We wnętrzu budynku wykorzystano cegłę Hvid Marmor
Elewację wykonano z cegły w 409 Valmue

fot. Jiri Havran, źródło: materiały prasowe Wienerberger Brick Award

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej