ARCHITEKTURA

Żegnają nielegalne reklamy. Uchwała krajobrazowa w Krakowie zaczęła działać

Uchwała krajobrazowa w Krakowie została przyjęta dwa lata temu. Obowiązywał jednak okres przejściowy – przedsiębiorcy przez ten czas mogli dostosować wygląd nośników reklamowych. Nowe przepisy określały zasady, jak reklamy mogą wyglądać.

Pierwszego lipca zakończył się okres przejściowy, dlatego w Krakowie rozpoczęło się wielkie sprzątanie miasta. Usuwane są wielkie bilbordy i płachty rozwieszone na płotach. Zdejmowane nośniki odkrywają często nowe, niedostrzegane dotąd przestrzenie, które często są zaniedbane.

Uchwała krajobrazowa w Krakowie wprowadza ograniczony katalog dopuszczonych nośników reklamowych, tj. bannery, billboardy o powierzchni 12 m² lub 18 m², słupy plakatowo-reklamowe (tzw. okrąglaki), panele reklamowe, murale reklamowe, totemy, pylony, wolnostojące tablice reklamowe lub wolnostojące urządzenia reklamowe o powierzchni ekspozycji reklamy mniejszej niż 5 m kw., a także inne tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe umieszczane na obiektach budowlanych. Dokument precyzuje także warunki lokalizacji tych nośników w poszczególnych strefach.

Przyjęte zapisy dopuszczają bannery reklamowe na czas prowadzenia robót budowlanych, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy i nie częściej, niż co 7 lat. Natomiast reklama na obiektach budowlanych – co do zasady – ma być sytuowana wyłącznie na poziomie parteru budynku, w sposób niezasłaniający okien, drzwi i detali architektonicznych. Uchwała uszczegóławia także takie kwestie, jak podświetlenie tablic reklamowych, odległość billboardu od budynku, sytuowanie paneli reklamowych (np. w wiatach przystankowych czy w przejściach podziemnych), odległość wolnostojących tablic reklamowych od skrzyżowań czy minimalną odległość między wolnostojącymi tablicami reklamowymi na terenach ulic wlotowych.

Na pełne efekty działania uchwały krajobrazowej trzeba jeszcze poczekać. Odsłonięte miejsca za bilbordami to często tereny prywatne, a ich posprzątanie wymaga podjęcia dodatkowych działań.

Jednak dzięki współpracy z mieszkańcami, staramy się reagować jak najszybciej. Strażnicy miejscy monitorują sytuację i działają na bieżąco. Jeśli zauważysz teren, który wymaga interwencji, zgłoś to pod numer straży miejskiej: 986 – czytamy w komunikacie na stronie miasta krakow.pl.

Przepisy egzekwuje Wydział Architektury UMK oraz ZDMK. W Wydziale utworzono dwa referaty, które zajmują się tylko tym zadaniem. Jedną z ostatnich interwencji, którą przeprowadzono jest usunięcie alei nielegalnych reklam z płotu Parku Zdrojowego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najnowszy przykład usuwania reklam opublikował profil ŁADny Kraków na Facebooku. Na zdjęciu określonym mianem “krajobrazu po bitwie” widać pozostałości po usuniętych nośnikach:

fot. ŁADny Kraków, facebook.com/ladnykrakow

Uchwała zakazuje sytuowania ogrodzenia na nieruchomości zabudowanej budynkiem lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, chyba że ogrodzenie stanowi ogrodzenie ogródka przydomowego. Regulacje w zakresie ogrodzeń obowiązywać mają jednak wyłącznie w odniesieniu do nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

W uchwale znalazły się także zapisy dotyczące wysokości, rodzaju oraz kolorystyki materiałów małej architektury, a także zakaz ich sytuowania w sposób kolidujący z zachowaniem ciągłości przejść dla pieszych i tras rowerowych.

fot. B. Świerzowski, źródło: UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Elewacja | Kamienica | Walka z reklamami | WhiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej