ARCHITEKTURA

Zielona rewolucja w Krakowie. Tak będzie wyglądać Plac Grzegórzecki

Wkrótce zmieni się okolica hali targowej w Krakowie. Plac Grzegórzecki będzie zielony i wypełni go nowoczesna przestrzeń do spacerów i odpoczynku. Futurystyczne wiaty przystankowe prócz zielonego dachu będą zbierać deszczówkę.

Plan przebudowy placu Grzegórzeckiego w Krakowie pokazali urzędnicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Inwestycja powiązana jest z planem budowy szybkiej kolei aglomeracyjnej, która ma być impulsem do rozwoju miasta. W ramach inwestycji powstanie nowy przystanek kolejowy – Kraków Grzegórzki, który ma szansą stać się najważniejszym punktem przesiadkowym miasta. Przystanek zlokalizowany będzie na odcinku, gdzie spotykają się wszystkie trzy linie kolei aglomeracyjnej. Plan przebudowy placu związany jest z przewidywanym wzrostem liczby pasażerów i spacerujących po placu mieszkańców i turystów. Po prostu ma powstać ładna i funkcjonalna publiczna przestrzeń.

Projekt kładzie nacisk na rozwój komunikacji miejskiej, jednak zachowana będzie możliwość dojazdu samochodowego do placu targowego oraz sąsiadujących z placem kamienic.

Wypełniony zielenią plac Grzegórzecki ma stanowić łącznik plant Dietlowskich oraz plant Daszyńskiego. Urzędnicy planują posadzić tu 112 drzew, wizualnie oznaczyć przebieg koryta Starej Wisły i zamieścić liczne wodne akcenty.

Projekt zakłada przystosowanie placu do zmieniającego się klimatu – m.in długich okresów suszy i upalnego lata. Lepsze przystosowanie do takich zjawisk będzie możliwe dzięki zaplanowanym rozwiązaniom technicznym. I tak na placu pojawią się zielone kolektory – wiaty przystankowe w formie zielonych lejków zbierających deszczówkę, miejska biogrupa – czyli grupa drzew, które pozytywnie na siebie oddziałują, wzmacniając się wzajemnie, ogrody deszczowe – zwiększają retencję wody opadowej, zwalniają jej przepływ i wstępnie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń drogowych. Na placu priorytet w ruchu będzie miała komunikacja publiczna. Pojawią się też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Projekt koncepcyjny przygotowany został przez wewnętrznych architektów Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Istniejący targ zostanie przykryty zielonym dachem. Takie rozwiązanie pozwoli na „podwójne” wykorzystanie przestrzeni. Na poziomie zero nadal będzie funkcjonowało targowisko, natomiast zadaszenie będzie pełniło funkcję dodatkowego, zielonego placu miejskiego.

Ważnym dla miasta jest utrzymanie funkcji handlowej, która zbudowała tożsamość tego miejsca, dlatego trwają rozmowy z handlowcami, korzystającymi na co dzień z tej przestrzeni. Wspólnie z nimi projektanci będą wprowadzać korekty do projektu, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie pojawiają się przy okazji wprowadzanych zmian w tym rejonie – wyjaśniają urzędnicy.

Plac Grzegórzecki znajduje się w miejscu dawnego koryta Starej Wisły. W średniowieczu w okolicach dzisiejszego mostu Grunwaldzkiego Wisła rozdwajała się. Jedno jej koryto tzw. Stara Wisła płynęła w miejscu dzisiejszych plant Dietlowskich oraz Daszyńskiego. Mniejsze koryto – tzw. Zakazimierka płynęła w miejscu dzisiejszego koryta Wisły.

Czytaj też: Kraków | Komunikacja miejska | Park  | Zieleń | Meble miejskie | Ekologia

Przed przebudową
Po przebudowie
Przed przebudową
Po przebudowie

źródło: ZZM Kraków

View Comments

  • Ludzie uspokójcie się, to nie jest jeszcze projekt wykonawczy a na razie tylko koncepcja, której w cale nie bronię. Ciekawe jak będziecie komentować sytuację kiedy miasto niczego nie zmieni, zostanie tam taki syf jaki teraz jest a dodatkowo pojawią się tysiące, a może po kilku latach nawet dziesiątki tysięcy korzystających z kolei i przesiadających się na tramwaje, pod Halą zamiast na Dworcu. To miejsce będzie zatkane i i dopiero wtedy wszyscy zaczną narzekać: kierowcy na korki, pasażerowie na przeciskanie się i stanie na światłach żeby przejść na drugą stronę Dietla oraz kupcy, do których nikt już nie dotrze, chyba że zdeterminowany i z dużą ilością wolnego czasu. Projekt jest przeskalowany i niepotrzebnie skomplikowany ale na pewno potrzeba tam więcej miejsca dla pieszych, zieleni oraz ograniczenia ruchu tranzytowego.

  • A To dobrze dobrze, jezioro przesuniemy tu, a blok postawimy w śród drzew......
    Jednym słowem kolejna Galeria Handlowa. Kto z Krakusów pamięta Eurobazar Tandeta to wie o czym mówię. Niestety nowe stoiska nowe ceny i częste kontrole straży miejskiej (milicji majchra) upadek dla prawdziwych ekosprzedawców.

  • Niestety z powodu rażących błędów zrezygnowałem z czytania artykułu autorstwa p. Kamila. Pierwsze, Hala Targowa jest nazwą własną i wypadałoby, to uszanować. Drugie, "... dzisiejszego mostu Grunwaldzkiego Wisła rozdwajała się. Jedno jej koryto tzw. Stara Wisła płynęła w miejscu dzisiejszych plant Dietlowskich oraz Daszyńskiego.". Jako mieszkaniec Krakowa jestem świadom historii miasta i pozwolę sobie zauważyć, że istnieje w Krakowie takie miejsce - Plac na Groblach, około jednego kilometra w górę Wisły od mostu Grunwaldzkiego. Na Groblach - nazwa pochodzi od grobli, konstrukcji ziemnej, która częściowo przegradzała koryto rzeki (~XIII w ) i kierowała wody Wisły dookoła Wawelu - Starego Miasta. Wody te SPOTYKAŁY się , ŁĄCZYŁY, a nie rozdzielały w miejscu zwanym Skałką. Zaraz obok mostu Grunwaldzkiego.

    Pozdrawiam

    MS

  • Tak, tak już to widzę. Takie wizje artyści - kreatorzy - architekty to mają gdy zapalą skręta. Weźcie się lepiej do roboty i przestańcie pier....lić. Kto to będzie kosił, pielęgnował, liście zamiatał? Chyba tylko firma znajomego pomysłodawcy. Przy takich terenach jest od metra roboty i jak się tego nie ogarnie to zrobi się syf i tyle.

  • Zachwyceni są na pewno wszyscy uczestnicy niedzielnych targów pod Halą , uczestnicy targów staroci , gołębi i innych narosłych wokół tego miejsca przez dziesiątki lat oddolnych ,społecznych inicjatyw . Miejsce cyklicznych spotkań ludzi o wspólnych pasjach i zainteresowaniach , integrujące spore grupy w większości w dojrzałym wieku i seniorów. Nowa przestrzeń tworzona przez nowe pokolenie urzędników miejskich jest jednowymiarowa . Ładny projekt, rozwiązania idące w parze ze światowymi trendami ale w egoistyczny i bezmyślny sposób zrywające z tradycyjnymi funkcjami, przyzwyczajeniami i potrzebami ludzi.
    Miasto dla urzędników nie dla ludzi ! Gdzie choćby parking dla klientów placu targowego ? czasami widzi się , że ktoś przy desce kreślarskiej czy w komputerze pięknie rozplanował chodniki a potem w rzeczywistości ludzie i tak chodzą skrótem ,jak chodzili przez pięćdziesiąt lat. Kto jest dla kogo ? Architekci dla ludzi ? czy ludzie są tylko figurkami na projekcie, równymi małej architekturze np. koszom na śmieci ? Poza tym ,na wizualizacjach powyżej nawet starszych ludzi praktycznie nie ma a to oni stanowią w tym miejscu miasta 80% klientów . Następny pomysł, który ma uczynić miasto ładniejszym ale tak naprawdę nieprzyjaznym dla ludzi. Vide remont Krakowskiej , Zwierzynieckiej, Długiej. Kompletnie chore nowe organizacje ruchu na np. Dietla ,Grzegórzeckiej. Likwidacja parkingu na Pl.Wolnica !! itd, itp . Oddać Kraków krakusom !

  • Kolejny koszmarek pseudo architektów. Już pokazali co są warci na placu św. Ducha, zlikwidowano parking przy przchodni zdrowia i wybudowano psełdo dworzec autobusowy bez autobusów. Posadzono drzewo ponoć za 100 tys, które zaraz uschło tak jak obecnie usycha całe Stare Miasto i Rynek w Krakowie, z którego zrobiono Getto i jarmarczny skansen. Wszystko plajtuje. Robi się wszystko by pozbyć się mieszkańców. Obecnie doczekaliśmy takich absurdów, że Nowa Huta tętni życiem, a Rynek umiera.

  • No i co ten listek figowy ma zmienić? Jak się to ma do ilości zielenie likwidowanej w Parku Lotników Polskich?

    PS: a te drzewa to aby nie sztuczne sztuczne? Bo prawdziwe mają coś takiego jak system korzeniowy, zatem widać typowy przykład projektowania pod wygląd bez krztyny pojęcia jak coś działa. Nawet od strony mechanicznej, bo funkcje biologiczne i związane z tym wymagania to wręcz czarna magia dla większości roszczących sobie prawo do decydowania o temacie.

  • Bardzo ładna wizualizacja, bardzo zielono i przestrzennie. Bardzo ładnie wpisująca się w koncepcję wyrzucania samochodów z centrum Krakowa, tylko dlaczego w tym samym czasie podnosicie ceny biletów na komunikację miejską?
    Druga sprawa jest to zapewnienie o utrzymaniu przestrzeni targowej pod tym trawniczkiem. Wiem, że to co jest w wym momencie zapewne można nazwać obleśnym i nie przystającym do standardów obecnego świata jednak dzięki temu jest tam miejsce na małych detalicznych handlarzy którzy przyjeżdżają sprzedać ubitą w domu kurę albo jakieś szpargały które gdzieś znaleźli. Po przebudowie targowisko raczej zmieni się na ładne na stałe wydzierżawione stoiska i butiki czyli taką trochę nową galerię. Raczej nie będzie tam miejsca dla Pani Jadzi która przywiozła kilka jajek z własnego kurnika. A więc wyrzućmy jedno z ostatnich targowisk w centrum niech ludzie idą do biedronki na rynku albo pod tym dachem.

  • Ale manipulacja na wizualizacjach. Na niektórych jest wyprostowany horyzont, co już podświadomie nieco wpływa na pozytywny odbiór. Poza tym są jaśniejsze, mają cieplejszy balans bieli i są bardziej nasycone (zwłaszcza zieleń).

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej