ARCHITEKTURA

Zielone ściany w Bydgoszczy. Miasto chce, by było ich znacznie więcej

Mają dużo zalet. Zielone ściany pojawiają się w kolejnych zakątkach Bydgoszczy. To pilotażowy projekt, który może zostać rozwinięty w przyszłości.

Zielone ściany pomagają oczyszczać powietrzę, obniżają temperaturę otoczenia, obniżają poziom hałasu, zwiększają bioróżnorodność i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dlatego tak ważne jest ich istnienie w miastach.

Niedawno zielona ściana stanęła przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Leszczyńskiego w Bydgoszczy. Roślinną instalację przeniesiono z ulicy Marcinkowskiego. Nowa zieleń pojawiła się też przy ulicy Grudziądzkiej. Stawianie zielonych ścian i ogrodów deszczowych w Bydgoszczy ma promować alternatywne rozwiązania poprawiające jakość powietrza w oraz ideę oszczędzania wody i wykorzystywania deszczówki.

Ściana przy domu kultury pomieściła kilkadziesiąt tych samych roślin, które początkowo stanęły w innej lokalizacji, przy ul. Marcinkowskiego. Są to gatunki, które dobrze sobie radzą w zmiennych warunkach pogodowych oraz oczyszczają powietrze.

Druga taka instalacja stoi na terenie urzędu miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej. Wykonawca dosadził tam dodatkowe rośliny, dzięki czemu ściana prezentuje się jeszcze okazalej. Instalacje mają charakter pilotażowy, zostały zrealizowane w ramach projektu LIFE–MAPPINGAIR/PL, który jest finansowany ze środków UE.

Głównym celem projektu jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza, które mogą uzupełniać inne działania wynikające z uchwał antysmogowych. Konstrukcje mają formę ogrodów wertykalnych w systemie modułowym panelowym ze stałym nawodnieniem z otwartym obiegiem wody – czytamy w komunikacie na stronie miasta.

Zielone ściany pomagają ograniczać problem wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych i będą również przy okazji podnosić estetykę przestrzeni. Tego typu instalacje mają też długofalowy wpływ na ograniczenie niekorzystnych zjawisk (wzrostu zanieczyszczeń komunikacyjnych, skutki zmian klimatu na terenie miast).

Przy ulicy Grudziądzkiej w Bydgoszczy zaszło wiele innych zielonych zmian. Przed budynkiem głównym urzędu rozrosły się zasadzone zimą rośliny w ogrodzie deszczowym. Spływający z dachu deszcz podlewa bambusy, turzyce, wielobarwne żurawki i trawy. Ogród deszczowy jest częścią pilotażu innego projektu międzynarodowego o nazwie CWC Obieg Wody.

Warto też zwrócić uwagę na zieloną ścianę parkingu przy urzędzie miasta. Posadzono tam wiele drzew i krzewów, które mają maskować parking i pozytywnie wpływać na estetykę miejsca.

źródło: UM Bydgoszcz

Czytaj też: Bydgoszcz | Zieleń | Miasto | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej