Categories: ARCHITEKTURAODBUDOWA

Znamy projekt odbudowy Pałacu Saskiego! Wykonała go pracownia WXCA

Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie! W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską. Najlepszy projekt odbudowy Pałacu Saskiego i I nagrodę zdobyła pracownia WXCA.

Wybór zwycięskiej pracy konkursowej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli zburzonych w latach 1939-1944 Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, to kolejny kamień milowy na drodze ku realizacji rozpoczętej w grudniu 2021 r. inwestycji. Jak mówią autorzy zwycięskiej koncepcji, opiera się ona na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności. To zatem nie powrót do tego, co było, ale poszukiwanie dialogu między dbałością o pamięć a zaadresowaniem aktualnych potrzeb i uwarunkowań.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego. Źródło: WXCA

Autorzy w miejscu dotychczasowych dziedzińców Pałacu Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej zaproponowali atrakcyjne i reprezentacyjne wnętrza połączone ze sobą czytelnymi przejściami. W ten sposób otworzyli budynki niedostępne niegdyś dla mieszkańców. Tak skonstruowane prześwity i dziedzińce stanowić będą przedłużenie przestrzeni ulic i placów, co zapewni swobodę poruszania się w różnych kierunkach – pomiędzy budynkami, z kamienicy do Pałacu lub Ogrodu Saskiego, z Pałacu na plac Piłsudskiego. Dzięki temu dotychczasowe ciągi piesze pozostaną niezaburzone, a kubatura Pałacu i kamienic nie będzie stanowić bariery urbanistycznej.

Pałac Saski tuż przed zniszczeniem przez Niemców i ocalały Grób Nieznanego Żołnierza. Archiwalne zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 40 (1243) 03.10.1971, nowsze z whiteMAD/Mateusz Markowski

Widok na okolice pałacu obecnie i po odbudowie kompleksu. Źródło: Google Earth i whiteMAD/Mateusz Markowski

W ten sposób dziedzińce staną się strefami reprezentacyjnymi o współczesnej oprawie architektonicznej, co w pewnym stopniu nawiązuje do projektów przebudowy Pałacu Brühla Bohdana Pniewskiego – klasycznych w formie, ale w duchu swojej współczesności. Nadanie dziedzińcom publicznego charakteru pozwoli przy tym na płynne wiązanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza. Dzięki temu Pałac Saski nie tylko zyska lepsze połączenie z placem Piłsudskiego, ale także nową jakość miastotwórczą – być może po raz pierwszy w historii będzie tak ściśle zintegrowany z miastem.

Grób Nieznanego Żołnierza obecnie i po odbudowie pałacu. Zabytkowa część zostanie wyróżniona jaśniejszym odcieniem. Źródło: WXCA i whiteMAD/Mateusz Markowski

Odbudowa Pałacu Saskiego, Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej to największa w ostatnich latach tego typu inwestycja w Warszawie. Po jej ukończeniu zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego będzie wyglądała jak 31 sierpnia 1939 roku. Kamienice uległy częściowemu zniszczeniu już w pierwszych dniach wojny. Po upadku powstania warszawskiego Niemcy rozpoczęli planowe burzenie okolic placu Piłsudskiego. 16 grudnia 1944 roku wysadzono pomnik Poniatowskiego, a dwa dni później ten sam los spotkał pałac Brühla. Pałac Saski wysadzony został w dniach 27-29 grudnia. Ocalały jedynie arkady mieszczące Grób Nieznanego Żołnierza.

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Piotr Hardt, Zuzanna Wodowska, Maja Przewoźnik, Jakub Hlebowicz, Michał Czerwiński, Agnieszka Roś, Nina Wojtczuk-Hejduk, Maciej Wewiór
Współpraca:
Konstrukcja/rozwiązania instalacyjne – Buro Happold: Sławomir Pastuszka, Paweł Lisiak
Komunikacja – Jan Jakiel
Socjologia – Krzysztof Janas
Akustyka/ technologia sceniczna – Piotr Kozłowski, Bartosz Zawieja, Bartłomiej Konik
Architektura Krajobrazu – Patryk Zaręba, Agnieszka Gasparska
Konserwacja zabytków – Małgorzata Pastewka
Ochrona ppoż. – Marek Dudek
Wizualizacje – Plankton Group

Źródło: WXCA

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Historia | Warszawa | Ciekawostki

Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA
Źródło: WXCA

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej