ARCHITEKTURA

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z czterech budynków z wklęsłym dachem mieście. Zaprojektowany w duchu późnego modernizmu pomału umiera. Nieremontowany przez lata tylko nieśmiało przypomina o swojej dawnej świetności.

Targowisko w tej części Kijowa istniało już w czasach Rusi Kijowskiej. W XV wieku Rynek Żytni był najważniejszym miejscem handlu w mieście. Był dobrze położony, bliskość rzeki ułatwiała transport towarów. Przez wiele lat handel odbywał się pod gołym niebem. Na początku XX wieku zaczęto budować stragany. Drobne budki z zadaszeniem okazały się jednak prowizorycznym rozwiązaniem.

Przełom nastąpił w latach 80. XX wieku, kiedy zbudowano nowoczesną halę w stylu późnego modernizmu. Budynek zaprojektowany został przez architektów O. Moninę, W. Sztolko i projektanta B. Bednarskiego. Budowa rozpoczęła się w 1974 r. i trwała sześć lat. Pierwotnie plan zakładał budowę obok ośmiopiętrowego hotelu, który razem z budynkiem targowym miał stanowić atrakcyjne modernistyczne założenie, nowoczesny fragment dzielnicy. Zrezygnowano jednak z pomysłu wyburzenia pobliskich zabudowań pod hotel. Powstała tylko hala.

Hala ma 102 m długości i 54 m szerokości. W środku przestrzeń ma trzy poziomy. Specjalne ramy umieszczone wzdłuż dłuższych boków. To one utrzymują zadaszenie, które obniża się ku środkowi. Te elementy konstrukcyjne zostały celowo odsłonięte, są integralną częścią wewnętrznej przestrzeni.

Gmach ma dynamiczną formę i zbudowany został z betonu i szkła. Fasadę zdobią trójkątne elementy, które urozmaicają surowy wygląd i dają lekką ochronę przed słońcem. Dodatkowo w ramach obchodzonego w 1982 r. 1500-lecia Kijowa, elewację budynku ozdobiły symboliczne panele z metalu z wykonanymi przez Anatolija Domnycha motywami. Tłoczone zdobienia symbolizują okres rozwoju miasta i szlak “Od Waregów do Greków”, który za sprawą rzeki Dniepr przebiegał przez Kijów.

Lata świetności hali targowej już dawno minęły. Obecnie trwa dyskusja o przyszłości budynku. Brakuje jednak konkretnego planu, który mógłby mu dać drugie życie. Nam budynek nieco przypomina warszawski Supersam. Historię kompleksu polskiej stolicy przeczytacie tutaj:

zdjęcia: Anton Honcharenko (instagram.com/honcharenko_anton_27)

Czytaj też: Socrealizm | Ukraina  | Kijów  | Modernizm | Beton | Szkło  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Czy wiesz, ile energii zużywają Twoje sprzęty? Bez tej wiedzy nie zaoszczędzisz!

Aby oszczędzanie było skuteczne, powinno być świadome, racjonalne i metodyczne. Pogląd na to, ile właściwie…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej