ARCHITEKTURA

A chcieli go wyburzyć. Brutalistyczny dworzec w Preston został wyremontowany

Dworzec autobusowy w Preston w Wielkiej Brytanii zaprojektowali architekci Keith Ingham oraz Charles Wilson. Modernistyczny gmach został wyremontowany według projektu pracowni John Puttick Associates i zdobył prestiżową nagrodę The World Monuments Fund/Knoll Modernism Prize przyznawaną najlepszym renowacjom na świecie.

Dworzec w Preston jest jednym z największych dworców w Europie. Wielkość obiektu i nietypowa architektura sprawiły, że z jednej strony zyskał sławę, ale z drugiej powodowało to szereg problemów i groziło wyburzeniem obiektu. Dworzec posiada 80 stanowisk autobusowych. Architekci chcieli, aby użytkownicy dworca doświadczyli tu luksusów godnych portów lotniczych. Kiedy budynek otwarto pod koniec lat 70. na pasażerach wrażenie robiły ogromne przeszklenia i wyszukane materiały wykończeniowe. Krzesła, drzwi i poręcze wykonano ze szlachetnego drewna.

Bryła budynku ma dynamiczną formę. Wyróżniają ją betonowe łuki, które ciągną się wzdłuż fasady. To jednocześnie bariery piętrowego parkingu, który znajduje się nad halą dworca.

Tak duży gmach jest drogi w utrzymaniu. W 2012 roku władze miasta zapowiedziały wyburzenie budynku. Zapowiedź wywołała protesty w środowisku architektów, protestowali też sami mieszkańcy. W efekcie w ciągu roku gmach wpisano do rejestru zabytków. Jego remont rozpoczął się w 2015 roku i trwał trzy lata.

Projekt remontu przewidywał minimalną ingerencję w zastaną architekturę. Główny nacisk położono na wyczyszczenie wszystkich powierzchni. Zmiany nastąpiły w wewnątrz, architekci przearanżowali poczekalnię i przebudowali wejścia, aby upłynnić ruch podróżnych. Średnio z dworca każdego tygodnia odjeżdża 10 tysięcy autobusów.

Nagroda The World Monuments Fund/Knoll Modernism Prize przyznawana jest co dwa lata. Laureatami są autorzy najlepszych renowacji istniejących budynków lub założeń urbanistycznych.

Czytaj też: Brutalizm | Modernizm | Wielka Brytania | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: World Monuments Fund

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej