DESIGN

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam Yest Design, w ramach której projektuje lampy, które następnie drukuje w drukarce 3D.

Architekturę studiował na Politechnice Śląskiej i Politechnice Łódzkiej. Już po studiach rozpoczął pracę w zawodzie architekta, jednak po czasie uznał, że praca w korporacji nie jest dla niego. Chciał zaoferować światu coś więcej niż etatowe wykonywanie szablonowych obowiązków. Dlatego zaryzykował i otworzył własną działalność.

Jego firma Yam Yest Design zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą lamp nocnych powstających z wykorzystaniem druku 3D. Oprócz oświetlenia, sporadycznie tworzy coś innego, ale zawsze krąży wokół designu. – Staram się mieć otwartą głową i jeśli ktoś zechce mi zaufać i zlecić mi zaprojektowanie uchwytów do mebli kuchennych – czemu nie? – mówi Adam Szczęsny.

Lampy tworzy w wynajmowanym lokalu w Łodzi w tamtejszej Fabryce Sztuki jako rezydent Art_Inkubatora. Pusty lokal wypełnił meblami i przedmiotami do pracy. To właśnie tam znajdują się jego drukarki 3D, dzięki którym powstają lampy.

Jak pierwsza powstała lampa Simplegs. Produkt składał się z oprawy żarówki i sklejkowych nóg, które należało wsunąć do bazy. Od tamtej chwili w jego portfolio znaleźć można już kilkadziesiąt przeróżnych, kolorowych modeli. Największa popularnością klientów cieszy się lampka Rurki. To czerwony model, który symetrycznie osłania źródło światła. Zdjęcie lampy znajdziecie poniżej w galerii.

Innym wartym uwagi modelem jest lampa Paluszki. Ma 45 cm wysokości i należy do ulubionych projektów Adama Szczęsnego. Jej forma składa się z dwóch głównych brył: obłej, miękkiej nogi przypominającej klepsydrę i klosza zbudowanego na bazie klasycznego, ściętego stożka. Nazwa Paluszki wzięła się od wypustek na kloszu. 40 kominów, niby palce wystają z klosza jak morskie stworzenia. Światło emitowane przez żarówkę próbuje się wydostać przez paluszki, delikatnie gasnąc na swojej drodze. Ukazuje się wówczas efekt świetlnego gradientu dookoła całego klosza.

Projektant przyznaje, że póki co projektowanie i produkcja lamp nie są jego jedynym źródłem dochodu. Pasję łączy z pracą w delikatesach. – Planuję rozwijać siebie jako człowieka i jako projektanta, rozwijać sklep internetowy, pokazywać się na targach, powoli szlifować ten nieokrzesany diamencik. Z wiarą idę naprzód! – mówi Adam Szczęsny.

Trzymamy kciuki!

źródło: Adam Szczęsny (www.yyd.pl)

Czytaj też: Oświetlenie | Lampy | Detal | Łódź | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Adam Szczęsny
Lampka Rurki

Recent Posts

Nowy kampus ASP we Wrocławiu. To budynki przyjazne środowisku

Nowy kampus ASP we Wrocławiu zaprojektowali SRDK Architekci Studio Śródka. To koncepcyjny projekt, który stanowi…

27 maja 2023

Okrąglak w Rybniku wpisany do rejestru zabytków!

Decyzję podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Okrąglak w Rybniku jest przykładem modernistycznej architektury…

27 maja 2023

Rezerwat Lasy Sopockie. Tak miasto chce ochronić cenną zieleń w mieście!

Rezerwat Lasy Sopockie ma być sposobem na ochronę cennej zieleni w mieście. Pomysł wynika z…

26 maja 2023

Polskie projektantki stworzyły pływający ogród. Oto „Arka Gai”

Pływający ogród „Arka Gai” zaprojektowały architektka krajobrazu dr Aleksandra Gierko z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej…

26 maja 2023

Pozwala obniżyć stres. Projekt „Odetchnij” Zuzanny Mażul

Konkurs Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym…

26 maja 2023

Nowy plac Teatralny w Warszawie coraz bliżej. Ruszyły konsultacje!

Nadchodzą duże zmiany dla stołecznych placów, które najbardziej wymagają interwencji i rewitalizacji. Urząd m. st.…

26 maja 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej