DESIGN

Anna Marciniszyn i jej Nodi Studio. Tu królują kolory i zabawa

Przygoda Anny Marciniszyn z porcelaną rozpoczęła się na studiach. Po kilku latach udało się jej stworzyć własną pracownię przy ulicy Wspólnej w Warszawie. W jej projektach króluje prostota. Jednak jak mówi sama twórczyni, jej celem jest wprowadzić do mieszkań też nieco zabawy i mnóstwo koloru.

Anna Marciniszyn swoją przygodę z porcelaną rozpoczęła na studiach (studiowała na kierunku Domestic design w School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie). – Tam po raz pierwszy miałam styczność z tym materiałem, dużo trudniejszym i delikatniejszym od gliny, co od razu mnie przyciągnęło. Próbowaliśmy wielu różnych mediów i technik, na które mogliśmy przetłumaczyć swoje pomysły i projekty. I to właśnie w porcelanie zwykle najłatwiej było mi je przedstawiać – opowiada artystka.

To był pierwszy krok do stworzenia Nodi Studio, które powstało trzy lata temu. Początki były podobnie jak w innych przypadkach: najpierw było to zajęcie dodatkowe, towarzyszące etatowej pracy. Przyszedł jednak czas na wynajęcie pierwszej pracowni, która znajdowała się na warszawskim Mokotowie. – Była to raczej piwnica, gdzie klienci nie mogli zajrzeć. Aż w końcu rok temu udało się otworzyć sklep z pracownią przy Wspólnej 27a. Jest tam duża witryna, a odwiedzający mogą nie tylko kupić naczynia, ale też zobaczyć cały proces ich powstawania – tłumaczy Anna i jak podkreśla, najczęściej można spotkać ją w pracowni osobiście. – Nodi Studio budowałam sama, dopiero niedawno odważyłam się na poddanie swojego perfekcjonizmu próbie i zatrudnienie pomocy do produkcji.

Czym wyróżnia się jej twórczość?

Naczynia Nodi to proste formy pozbawione zbędnych detali, z delikatną konstrukcją i linią. – Spokojne i nieco azjatyckie w wyrazie mają odważne powierzchnie, pokryte mocnymi kolorami. Fani subtelnych grafik też znajdą coś dla siebie – opowiada. – Dużym źródłem inspiracji są dla mnie po prostu kolory, w wolnym czasie zdarza mi się malować abstrakcyjne „obrazy”, które polegają właśnie na testowaniu ich różnych połączeń. Uwielbiam też japońską i chińską ceramikę, ich prostotę, przeznaczenie związane z ceremoniami herbacianymi oraz to, że je się tam z wielu mniejszych, różnych od siebie naczynek tworzących harmonijną całość.

Jak mówi warszawska twórczyni, w porcelanie ceni sobie element zaskoczenia, gdyż nie wszystko da się precyzyjnie zaplanować. – Jest nieprzewidywalna i bardzo kapryśna w porównaniu z gliną. Nieważne, ile ma się z nią doświadczenia, zawsze pozostaje element eksperymentu – opisuje Anna Marciniszyn.

Niebawem markę Nodi czeka czas rozwoju w nowych kierunkach. – Mogę sobie powoli pozwolić na tworzenie bardziej kreatywnych form, poza zastawami i kubkami. Jedynym projektem, który mogę lekko zdradzić, to porcelanowa rzeźba na ścianę, którą zaczynam dla prywatnego klienta. Na resztę trzeba będzie poczekać.

 Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: Nodi Studio, nodistudio.com

Zobacz również: Ceramika | Polscy projektanci | Rzeźba | Gadżety

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej