DESIGN

Bar Kociak w Poznaniu. Powrócił kultowy neon!

Bar Kociak w Poznaniu to miejsce, które znają chyba wszyscy mieszkańcy. Wkrótce lokal zostanie otwarty po remoncie. Co ważne, przed wejściem ponownie świeci neon, którego wygląd jest taki sam, jak dziesiątki lat temu.

Bar Kociak znajduje się przy ulicy św. Marcin w Poznaniu. Jego otwarcie nastąpiło już w 1963 roku. Wtedy ulica nosiła nazwę Czerwonej Armii. Miejsce słynęło z deserów lodowych i kawy, a o istnieniu baru sygnalizował neon w kształcie kota, który świecił przed wejściem już w latach 70.

W okresie PRL neony były popularnym sposobem promocji restauracji, sklepów czy punktów usługowych. Dzisiejsza ulica św. Marcin swego czasu mieniła się feerią barw od dekoracyjnego oświetlenia. Aby nawiązać do historii, obecni właściciele “Kociaka” postanowili przywrócić oryginalny neon. Jego powrót związany jest z trwającym remontem lokalu, który wkrótce dobiegnie końca.

Co ciekawe, nowy neon wykonała ta sama firma, która stworzyła pierwowzór na podstawie oryginalnego rysunku technicznego. To prosta dekoracja, która przedstawia radosnego kota z podniesionym ogonem, który sączy kolorową lemoniadę przez słomkę.

Bar Kociak mocno ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa i związanych z tym obostrzeń. W efekcie lokal w 2020 roku zamknięto. Jego powrót był możliwy dzięki mieszkańcom, którzy kupowali vouchery warte 10 zł. Te cegiełki będzie można wykorzystać po otwarciu lokalu. Co ważne, wielu poznaniaków świadomie zrezygnowało z możliwości płatności voucherem, chcąc w jak największym stopniu wesprzeć lokal. Zorganizowana pod koniec 2020 roku rzutka cieszyła się taką popularnością, że w zaledwie dwa dni zebrano ustaloną kwotę 30 tysięcy złotych.

Neon na zdjęciu w okresie PRL

Jak będzie wyglądać Kociak w nowej wersji? O tym przekonamy się 28 lutego, kiedy nastąpi oficjalne otwarcie. Wiadomo, że wnętrze ma nawiązywać do klimatu lat 80. i 90. XX wieku. W centralnej części baru znajdzie się kolumna przypominająca puchar, w którym podawane są desery. Nie jest to tylko element dekoracyjny. “Puchar” skrywa kolumnę, która jest elementem konstrukcyjnym budynku. Nowi właściciele zwracają uwagę na detale, dlatego chcą wypełnić przestrzeń stolikami i krzesłami z minionych lat. Również wygląd naczyń będzie nawiązywać do tych z końca XX wieku.

źródło: Kawiarnia Kociak

Czytaj też: Neony | Poznań | Detal | Ciekawostki | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: Kawiarnia Kociak

Po prawej stronie widać neon “Kociaka”, zdjęcie z 1966 roku:


Pozostałe neony w centrum Poznania w latach 70. XX wieku:

Recent Posts

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej