DESIGN

Betonowe kontakty ścienne. Są ładne i ekologiczne!

Betonowe kontakty ścienne mają być estetyczną i bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych gniazdek wykonanych z plastiku. Za ich wykonanie odpowiada węgierska pracownia projektowa Sekhina. 

Betonowe kontakty ścienne od firmy Sekhina to nie tylko oryginalny detal, który pozwoli w subtelny sposób urozmaicić wnętrze. To także wstęp do dyskusji nad ekologią skrytą za przedmiotami i urządzeniami codziennego użytku, do których przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że nie zwracamy nawet na nie uwagi. Projektanci z Sekhina, na czele których stanął założyciel pracowni Gábor Kasza, poprzez betonowe gniazdka chcieli zwrócić uwagę, że nawet tak proste przedmioty jak kontakty mogą być bardziej estetyczne, a jednocześnie bardziej przyjazne środowisku. Jak dodają autorzy, jedynym plastikowym elementem jest wewnętrzny mechanizm gniazdka.

“Przełączniki i gniazda są mocne, trwałe i łatwe do czyszczenia, ponieważ zostały pokryte przyjaznym dla środowiska środkiem hydrofobowym, który jest niewidoczny na powierzchni. Dzięki temu, wszelkie plamy i tłuszcze każdego rodzaju są łatwe do usunięcia. Produkowane przez Sekhina betonowe  kontkaty są następnie montowane na standardowych mechanizmach elektrycznych. Mechanizm ten jest jedyną częścią produktu, która zawiera elementy z tworzyw sztucznych. Wiemy, że tworzywa sztuczne, z których wykonane są przełączniki i gniazda, stanowią bardzo mały procent globalnego zanieczyszczenia tworzyw sztucznych, uważamy jednak, że wszystkie malutkie kroki są niezwykłe. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zaoferować lepszą alternatywę i pracować nad bardziej zrównoważoną przyszłością. nie używamy sztucznej żywicy ani dodatków zanieczyszczających” – mówi założyciel pracowni Sekhina, Gábor Kasza

 

Betonowe gniazdka powstały w kilku wariantach. Wśród nich wymienić można model wykonany z gładkiego, polerowanego betonu, wersję betonową z mniejszymi lub większymi wżerami, czyli dziurkami po pęcherzykach powietrza, które powstają w procesie odlewania. W kolekcji znalazła się również wersja imitująca lastryko. Wszystkie warianty mogą mieć kilka kolorów – od niebieskiego, przez naturalną barwę betonu, aż po pudrowy róż, czy czerń.

“Byliśmy przekonani, że betonowe gniazdka muszą już istnieć. Wydawało się to takim oczywistym pomysłem. Jednak pomimo poszukiwań nie znaleźliśmy ich. Pomyśleliśmy, że będzie fantastycznie jeśli je stworzymy Opracowaliśmy sposób na tworzenie kontaktów o różnych fakturach, kształtach i kolorach” – dodaje Gábor Kasza

Czytaj też: Ciekawostki | Beton | Technologia | Gadżety | Ekologia | Wnętrza

źródło: https://sekhina.com

 

View Comments

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej