ARCHITEKTURA

Biurowiec w zabytkowej willi. Oto Opera Park w Łodzi

Przygotowania do jego otwarcia trwały dwa lata. Biurowiec Opera Park znajduje się przy ulicy Jaracza 64 w Łodzi. Nowoczesna architektura przeplata się tutaj z historyczną. Kompleks składa się bowiem z nowego budynku i starej willi.

Budowę biurowca zakończono w 2019 roku, jednak z powodu epidemii koronawirusa jego oficjalne otwarcie przesunięto. W sumie nowy budynek ma pięć kondygnacji oraz podziemny parking. To 4,2 tys. m kw. powierzchni biurowych. Projekt nowego budynku powstał w pracowni projektowej EDS Studio z Łodzi.

Gmach klasyfikowany jest jako biurowiec klasy A, co oznacza, że jego użytkownicy mogą korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań. W środku już pracują pracownicy kilku firm z branży IT, consultingowej, budowlanej i projektowej. Kompleks Opera Park składa się ze wspomnianego już nowoczesnego biurowca oraz położonej tuż obok zabytkowej willi Kastenberga, którą wyremontowano w 2016 roku.

Dodatkowym atutem miejsca jest sporej wielkości ogród, z którego mogą korzystać użytkownicy kompleksu.

Biurowców w Łodzi jest wiele, ale takich, które w centrum miasta miałyby swój własny park, trudno byłoby szukać. Staraliśmy się, żeby w żaden sposób nie został zniszczony w trakcie prac budowlanych. To się udało. Ponad dwa lata temu wpadliśmy też na pomysł, by to miejsce zostało zdefiniowane jeszcze jakoś inaczej niż poprzez funkcję biurową, jaką na co dzień pełni – poprzez sztukę. Tak doszło do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i narodzin projektu „Łódzki Tryptyk Symfoniczny”, który docelowo stworzą trzy rzeźby. Gotowy jest już „Dyrygent”, teraz symbolicznie odsłaniamy „Skrzypka na dachu”, który na dachu przybudówki przy willi Kastenberga de facto stoi – mówi Anna Mostowska, współwłaścicielka firmy Office-R, która stworzyła Opera Park.

Jak zdradzili autorzy, Jarosław Borek i Michał Matysiak z Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dopełnieniem „Łódzkiego Tryptyku Symfonicznego” będzie abstrakcyjna rzeźba przedstawiająca baletnicę. Jest w przygotowaniu. Kolejną atrakcją parku jest altana ze szklanym dachem. Wykonano ją z użyciem drewnianych wiązarów dachowych starego budynku, który stał na działce od strony ulicy Sterlinga.

źródło zdjęć: UM Łódź (www.lodz.pl)

Czytaj też: Biurowiec | Łódź | Kamienica | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej