TECHNOLOGIE

BMW jak kameleon. Zaprezentowano samochód, który może zmieniać kolory!

BMW jak kameleon – tak opisać można zaprezentowany na tegorocznych targach CES koncepcyjny model BMW. Pojazd, który może zmieniać kolory nawet w trakcie jazdy wzbudził spore zainteresowanie. O pojazdach BMW zmieniających kolory pisaliśmy już jakiś czas temu (https://www.whitemad.pl/bmw-zaprezentowalo-lakier-ktory-zmienia-kolor) jednak wtedy mowa była o wyłącznie dwóch barwach: białej i czarnej. Pokazany szóstego stycznia model dysponuje paletą aż 32 kolorów. 

Zaprezentowany model jest niejako rozszerzeniem poprzedniej propozycji bawarskiego koncernu motoryzacyjnego, w której inżynierowie BMW opracowali dwukolorową karoserię dla modelu iX Flow. Teraz interaktywna karoseria wkracza na kolejny poziom. Do dyspozycji będzie bowiem paleta 32 kolorów, a nie tak jak we wcześniejszym modelu zaledwie dwóch. Co więcej, barwy mogą tworzyć różnorodne, spersonalizowane wzory. Sprawia to, że samochód może mieć dziesiątki kolorów jednocześnie ułożonych dokładnie tak, jak tego chce kierowca. Takie działanie umożliwi nie tylko dopasowanie kolorystyki auta do bieżących potrzeb użytkownika, czy warunków pogodowych, ale także pozwoli na tworzenie własnych wzorów (logo, tagi) na karoserii. Inżynierowie chcieli, by właściciele auta mogli wykazać się swoją kreatywnością.

„Wraz z BMW i Vision Dee pokazujemy, jakie możliwości daje połączenie sprzętu i oprogramowania. W ten sposób w pełni wykorzystujemy potencjał cyfryzacji, czyniąc z samochodu inteligentnego kompana do jazdy. To przyszłość motoryzacji – i przyszłość BMW: połączenie wirtualnych doświadczeń i prawdziwej radości z jazdy” – Oliver Zipse (CEO, BMW Group).
Opracowana we współpracy z firmą technologiczną E-Ink, zewnętrzna część samochodu podzielona jest na 240 segmentów, którymi można indywidualnie sterować za pomocą dotykowego panelu, czy aplikacji. Zespół musiał dostosować technologię E-Ink do zakrzywionych powierzchni pojazdu i opracować nowe elektroniczne sterowanie i procesy cięcia laserowego, aby stworzyć odpowiedni wygląd zewnętrzny.

BMW Mixed Reality Slider – wprowadź przyszłość w pięciu krokach

Koncepcja i Vision Dee obejmuje również inne funkcje, które mają połączyć świat cyfrowy i fizyczny, a co za tym idzie – nakreślać wizję przyszłości projektowania samochodów. Jeden z nich nazywa się Mixed Reality Slider pięciostopniowy suwak na desce rozdzielczej, który wprowadza elementy cyfrowe do wnętrza.

Na pierwszym etapie “suwaka” deska rozdzielcza pojawia się analogowo, z przełącznikami cyfrowymi wyświetlaczami ukrytymi, dopóki nie ma potrzeby ich używania. W kolejnych krokach, analogowe wyświetlacze są zastępowane coraz bardziej wirtualnymi elementami, między innymi poprzez przeniesienie wyświetlaczy na przednią szybę. Etap czwarty suwaka Mixed Reality Slider wprowadza do wnętrza AR (rzeczywistość rozszerzoną), która mogłaby np. uwydatnić rowerzystę lub pieszego na drodze przed nim.

Przejście do skrajnej krańca suwaka, będącego piątym etapem, wiązałoby się z wejściem do w pełni wirtualnego świata, z cyfrowym krajobrazem wyświetlanym na desce rozdzielczej. Dla pasażerów auta będzie to jak cyfrowe przeniesienie się do zupełnie innego miejsca na świecie. 

„Dzięki BMW i Vision Dee pokazujemy, w jaki sposób samochód można bezproblemowo zintegrować cyfrowym życiem i uczynić z niego zaufanego towarzysza podróżySam pojazd staje się twoim portalem do cyfrowego świata. Wdrożona we właściwy sposób technologia pozwoli na wartościowe doświadczenia, sprawi, że będziesz lepszym kierowcą i po prostu zbliży ludzi i maszyny do siebie powiedział Adrian van Hooydonk, kierownik ds. designu BMW Group.

Co sądzicie o takim kierunku zmian w motoryzacji? BMW jak kameleon przyjmie się na drogach? Nas zastanawia jeszcze jedna kwestia… jaki kolor będzie trzeba podać w dowodzie rejestracyjnym? :)

źródło: CES 2023 / www.bmw.pl
zdjęcia, wideo: www.bmw.pl 

Czytaj też: Motoryzacja | Niemcy | Technologia | Oświetlenie | Ciekawostki

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej