ARCHITEKTURA

Brudny symbol stolicy. Czy Pałac Kultury i Nauki odzyska dawne barwy?

Pałac Kultury i Nauki to  jeden z symboli Warszawy. Budynek obchodził niedawno 70-lecie rozpoczęcia swojej wielkiej budowy. W 1955 roku, po zaledwie trzech latach prac, w sercu stolicy wyrósł olśniewająco jasny gmach. Dzisiaj, nieco przytłoczony innymi niebotykami, wymaga pilnego oczyszczenia elewacji. Czy jest to realne?

Póki co, odbyło się zaledwie fragmentaryczne czyszczenie elewacji zabytku. W październiku 2018 oczyszczono ściany tarasu widokowego. Odbywało się ono przy użyciu gorącej pary, tak zwaną metodą hydrodynamiczną.

Autor: Nnb, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Firma dodatkowo uzupełniła ubytki w elewacji, wymieniła parapety oraz odnowiła tynk i malowanie sufitu. Zarząd podjął decyzję o etapowej renowacji PKiN, gdyż szacunkowy koszt wyczyszczenia całego budynku to ok. 20 mln zł. Remont samego tarasu widokowego wyniósł około 680 tysięcy zł. Brud, który osadzał się na ścianach tarasu od dekad został usunięty i dobitnie pokazał, jak pałac jest zaniedbany. Różnica jest ogromna.

 

Przy okazji metamorfozy placu Defilad, o której pisaliśmy TUTAJ, warto byłoby w najbliższym czasie odnowić czy umyć choć częściowo elewację Pałacu Kultury i Nauki. Miasto jednak poinformowało, iż nie ma tego w planach na ten rok. W latach 2019-2020 przeprowadzono natomiast prace renowacyjne, likwidując zagrożenia związane z odpadaniem elementów ceramicznych i betonowych elewacji pomiędzy piętrami 6. a 32. Oczyszczenie nawet małego fragmentu to ogromne kwoty. O 20 mln mówiono dziesięć lat temu, w obecnych realiach ta kwota może być o wiele wyższa.

Pałac Kultury i Nauki w 1960 i obecnie. Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman i Google Maps

Dawną, jasną elewację PKiN wyraźnie widać na zdjęciach zrobionych przez Harrisona Formana- Amerykanina, który na przełomie lat 50. i 60. odwiedził Polskę. Formanowi udało się uchwycić nowiutki, świeży Pałac Kultury i Nauki na tle powojennej Warszawy. Fasada pałacu została wykonana ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca wyprodukowanych w fabryce na Uralu. Detale budynku i płaskorzeźby wykonano z wapienia, piaskowca, granitu i marmuru.

Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman

Źródło: http://collections.lib.uwm.edu/ Autor: Harrison Forman


Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa, zarządza nim miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej. W 2007 budynek został wpisany do rejestru zabytków. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur, wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art déco. Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów, co daje mu drugie miejsce na liście najwyższych budynków w Polsce.

Źródło: budowle.pl, rmf24.pl

Zobacz też: Architektura | Elewacja | Renowacja | Zabytek | Warszawa | Socrealizm

Pocz lat 50. Budowa PKiN. Źródło: Herder Institut - Marburg, Autor: Stefan Arczyński
1956, plac Defilad. Źródło: Deutsche Fotothek www.deutschefotothek.de, Autor: Wolfgang G. Schröter
Autor: Nnb, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Autor: Ethan Doyle White, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Autor: Adrian Grycuk, lic. CC BY 3.0 PL via Wikimedia Commons

Recent Posts

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej