ARCHITEKTURA

Budynek ukryty w zboczu. Oto winiarnia Gurdau w Czechach.

Winiarnia Gurdau powstała na malowniczych zboczach nad miejscowością Kurdějov. Wieś była historycznie jednym z najważniejszych dostawców wina dla mieszczan Mikulova i Brna, a także dla magnackich dworów na Morawach. Przyjmując historyczną nazwę wioski, młoda winiarnia Gurdau potwierdza i kontynuuje wielkie dziedzictwo winiarskie tego obszaru.

Fala w krajobrazie

Początkowe pomysły na winiarnię uwzględniały najbardziej wydajną pod względem operacyjnym lokalizację, dokładnie pośrodku winnic. Jest to wybór zarówno praktyczny, jak i estetyczny, ponieważ oferuje kojące i czarujące widoki. Aby to osiągnąć, lokalizacja budynku na otwartej przestrzeni wiązała się z wysokimi wymaganiami dotyczącymi integracji architektonicznej i krajobrazowej. Kontekst krajobrazowy jest ukazany w postaci łagodnego pagórka między innymi pagórkami. Dużą wagę przywiązano do wkomponowania budynku w teren oraz powiązania z zielenią kulturową i naturalną. Dach łuku zaprojektowano jako zieleń ekstensywną, a teren otaczający budynek obsadzono 150 krzewami i dojrzałymi drzewami, niekiedy wyrastającymi przez specjalnie zaprojektowany dach. Ogólny wpływ i pełne korzyści płynące z nowej zieleni zarówno dla krajobrazu, jak i budynku staną się widoczne dopiero z biegiem lat.

Architektura organiczna

Sam budynek jest żelbetowy, wysoki na dwie kondygnacje. Część podziemna służy do produkcji, przechowywania i archiwizacji wina. Parter służy do degustacji, odpoczynku i sprzedaży. Są też dwa apartamenty, dostępne na okazjonalne noclegi. Osadzenie budynku w ziemi jest elementem tradycji dla winnicy, a jego koncepcja jest całkowicie współczesna i ponadczasowa. Atmosfera całej oprawy budowli opiera się na doświadczeniu piękna, wyrafinowania i absolutnego komfortu. Wykorzystanie materiałów takich jak beton licowy, szkło, metal, dąb i drewno akacjowe jeszcze bardziej osadza winiarnię w krajobrazie oraz uwydatnia organiczną formę budynku. Jednocześnie najwyższą wagę przywiązuje się tam do precyzji wykonania i detali. Bezpośredni kontakt z krajobrazem dodatkowo ułatwiają duże przeszklenia, obszerne tarasy i dwuspadowy dach.

Wbudowanie winiarni w teren stwarza wrażenie przyjaznego tła i naturalnego wtapiania się w miejsce, z którego pochodzi wino. Widoki i przestrzeń można podziwiać z tarasów i sztucznego wzgórza zielonego dachu, skąd rozpościera się bajeczna sceneria Kurdějova, majaczącej w oddali Pálavy i równin ciągnących się w kierunku Austrii. Przestrzenie winiarni sprzyjają towarzyskim, romantycznym chwilom oraz spokojnej kontemplacji przy lampce wina.

Zrównoważony rozwój

Winiarnia Gurdau została zaprojektowana z najwyższym poszanowaniem otaczającego krajobrazu. Budynek jest całkowicie pokryty zakrzywionym ekstensywnym zielonym dachem, dzięki czemu po rozrośnięciu roślinności będzie prawie niewidoczny z oddali. Otoczenie budynku uzupełniono szeregiem nowych krzewów i dojrzałych drzew, aby również w przyszłości stworzyć optymalny mikroklimat. Położenie budynku bezpośrednio w winnicy minimalizuje transport surowców i pracowników w jej obrębie. Obszary produkcyjne znajdują się pod ziemią, podczas gdy obszary dla gości są otwarte na słońce poprzez szklaną fasadę, wykorzystując w ten sposób energię pasywną. Aby zapobiec przegrzaniu w najgorętszych miesiącach letnich, zaprojektowano potrójne szyby termoizolacyjne w połączeniu z drewnianymi dębowymi listwami przed oknami, specjalną krzywiznę dachu i zacienienie pergoli przed elewacją. Do ogrzewania wykorzystywana jest pompa ciepła powietrze-woda. Deszczówka jest gromadzona w zbiorniku i wykorzystywana do nawadniania winnicy.

Celem i ideą dla twórców tego miejsca była wiara w to, że koncepcja winnicy Gurdau wniesie znaczący wkład w szybko rozwijającą się i rosnącą kulturę wina i turystyki winiarskiej w Czechach oraz wesprze rozwój nowej czarującej tradycji kultywowanych spotkań i związków między człowiekiem, winem i krajobrazem.

 

Klient: Winiarnia Gurdau
Autor: Aleš Fiala
Witryna: www.alesfiala.com
Współautorzy: Tomáš Bílek, Bronislav Bureš [inżynierowie]
Lokalizacja projektu: Kurdějov, Czechy
Rok ukończenia: 2022

Źródło/zdjęcia: Gurdau Winery

Czytaj też: Winiarnia Czechy | Drewno | PodróżewhiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej