ARCHITEKTURA

Budynki mieszkalne w dzielnicy Bobrek w Bytomiu zostaną wyremontowane

Budynki znajdują się przy ulicach Zabrzańskiej 126 i Olszewskiego 11 w Bytomiu. Obecnie mocno zniszczone, jeszcze w tym roku przejdą gruntowny remont. Prace będą możliwe dzięki środkom z Unii Europejskiej, które wynoszą 4,2 mln zł.

Dofinansowanie sprawi, że w starych budynkach wyremontowanych zostanie 12 mieszkań – cztery lokale w budynku przy ulicy Zabrzańskiej 126, a osiem w budynku przy ulicy Olszewskiego 11.

Tak jak zapowiadaliśmy rozpoczynamy rewitalizację budynków w dzielnicy Bobrek. Remonty budynków przy ul. Zabrzańskiej 126 i Olszewskiego 11 są większą częścią projektu, obejmującego remont 40 pojedynczych lokali w Bobrku. Przeznaczyliśmy na niego 9,6 mln zł, z czego ponad 9 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Dzięki pracom uda się ocieplić budynki, wymieniona zostanie instalacja wewnątrz. Dodatkowo projekt zakłada budowę nowych kominów, remonty dachów, przebudowę ścian, położenie nowych podłóg, tynkowanie i wymiana okien oraz drzwi. Dodatkowo wykonawca wyremontuje klatki schodowe, naprawi zewnętrzne ściany i wykona izolację ścian w piwnicach.

Zgodnie z zawartymi umowami wykonawcy mają czas do końca 2023 roku na wykonanie wszystkich remontów. Budynek przy ul. Olszewskiego 11 będzie budynkiem wielorodzinnym, a budynek przy ul. Zabrzańskiej 126 zostanie przekształcony z mieszkalno- usługowego na budynek o charakterze mieszkalnym wielorodzinnym. Zgodnie z projektem, wszystkie odzyskane lokale będą przeznaczone na najem socjalny. Nowi lokatorzy wprowadzą się tu w 2024 roku.

Dzielnica Bobrek w Bytomiu kiedyś była samodzielną wsią. Już w połowie XIX wieku przez miejscowość biegła linka kolejowa z Tarnowskich Gór do Chebzia. Drugą linię, z Bytomia do Zabrza otwarto tam w 1872 roku. Historia miejscowości związana jest z hutnictwem. Intensywny rozwój tej gałęzi przemysłu sprawił, że należało znaleźć miejsca do życia dla mieszkańców – dlatego zdecydowano o budowie osiedli robotniczych przy hucie Julia oraz kopalni Johanna.

fot. Hubert Klimek, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

źródło: UM Bytom

Czytaj też: Bytom | Metamorfoza | Kamienica | Cegła | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej