WYDARZENIA

Café Bergson i artyści dla Ukrainy. Startują aukcje dzieł polskich twórców

Wilhelm Sasnal, Piotr Młodożeniec, Agata Agatowska i Sławek “Zbiok” Czajkowski – to tylko niektórzy artyści, którzy dołączyli do akcji Café Bergson w Oświęcimiu. Jej cel jest prosty: zebranie jak największej kwoty na edukację ukraińskich uchodźców. W jej ramach będą licytowane prace wybitnych polskich twórców.

– Akcja #BERGSON4UKRAINE! startuje już 4 kwietnia, a jej celem będzie finansowanie programu integracyjno-edukacyjnego dla Ukrainek i Ukraińców mieszkających obecnie w Oświęcimiu. Dzięki temu możliwa będzie kontynuacja (w rozszerzonej i długoterminowej formie) kursów języka polskiego dla naszych ukraińskich przyjaciół – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, w ramach którego działa Café Bergson. Jak dodaje, aukcje będą nie lada artystyczną gratką. – Do naszej akcji dołączyło wielu znakomitych polskich artystów, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać swoje prace – dodaje Kuncewicz. Cała kwota z ich sprzedaży zostanie przeznaczona między innymi na kursy języka polskiego, w których już teraz w niewielkiej oświęcimskiej klubokawiarni bierze udział ponad 120 osób.

Pierwsza z aukcji startuje w poniedziałek o 14.00 i będzie prowadzona na stronie pochodzącego z Oświęcimia artysty Krzysztofa Piętki, absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Tobisa). Urodzony w 1990 roku Piętka jest finalistą najważniejszych konkursów dla młodych twórców takich jak Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w 2017 roku. Poniżej praca z 2021 roku, którą będzie można licytować (Bez tytułu, olej na płótnie, 60×70 cm).

Kolejne aukcje będą dodawane przez cały kwiecień, w każdy kolejny poniedziałek, już na facebookowej stronie Café Bergson. Czyje prace będzie można licytować? Między innymi Wilhelma Sasnala, Piotra Młodożeńca, Sławomira “Zbiok-a” Czajkowskiego, Dawida Ryskiego, Tomasza Bereźnickiego, Agaty Agatowskiej, Janusza Fajto oraz Dariusza Paczkowskiego. Dlatego już teraz warto obserwować stronę Café Bergson, aby nie przegapić okazji do udziału w aukcjach.

To jednak nie wszystko. Integralną częścią działań będzie także wspólny projekt z zaprzyjaźnioną ekipą oświęcimskiej firmy ubraniowej Intruz Clothing: #BERGSONXINTRUZ4UKRAINE. Nieco więcej napiszemy o nim już wkrótce.

O Café Bergson działającej w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia i jej wyjątkowej misji społecznej oraz edukacyjnej pisaliśmy na łamach whiteMAD w tym miejscu.

Zobacz również:#SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Kawiarnia | Miasto | Wydarzenia  | Sztuka |

Tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: materiały Café Bergson

 

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej