ARCHITEKTURA

David Chipperfield został laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2023

David Chipperfield laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize 2023 nagrody uznawanej na arenie międzynarodowej za najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury. Konkurs organizowany od 1979 roku często nazywany jest Oscarem Architektury. Wielkie gratulacje! 

Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w 1979 roku przez nieżyjącego już Jay’a A. Pritzker’a jego żonę Cindy. Zaszczytna nagroda jest przyznawana co roku żyjącemu architektowi, którego prace przyniosły spójny znaczący wkład w rozwój ludzkości środowiska zbudowanego poprzez sztukę architektury.

Rodzina Pritzkerów to właściciele międzynarodowego biznesu z siedzibą główną w Chicago, m.in. sieci hoteli Hyatt, zlokalizowanych na całym świecie. Pritzkerowie znani są również z wspierania aktywności edukacyjnych, naukowych, medycznych i kulturalnych. Wiele procedur i forma Nagrody Pritzkera było wzorowanych na Nagrodzie Nobla. Laureaci Nagrody Architektonicznej Pritzkera otrzymują dotację w postaci 100 tys. dolarów, certyfikat oficjalnej pochwały i od 1987 roku brązowy medal, jak również limitowaną edycję rzeźby Henry’ego Moore’a, ofiarowaną każdemu laureatowi.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku, zazwyczaj w maju, w architektonicznie ważnym miejscu na świecie. W tym roku ceremonia wręczenia Nagrody Pritzkera 2023 odbędzie się maju w Atenach.



W uzasadnieniu swojej decyzji jury Pritzker Architecture Prize 2023 stwierdza: „Zawsze charakteryzujące się elegancją, powściągliwością, poczuciem trwałości, a także przejrzystymi kompozycjami i wyrafinowanym detalem, jego budynki za każdym razem emanują jasnością, zaskoczeniem, wyrafinowaną kontekstualnością i solidnością. W dobie nadmiernej komercjalizacji, „przeprojektowywania” i przesady, zawsze udaje mu się osiągnąć równowagę: pomiędzy nowoczesnym minimalistycznym językiem architektonicznym a swobodą ekspresji, pomiędzy abstrakcyjnymi stwierdzeniami a rygorystyczną elegancją nigdy nie pozbawioną złożoności”.

W odpowiedzi, David Chipperfield stwierdza: „Przyjmuję nagrodę jako zachętę do dalszego koncentrowania się nie tylko na istocie architektury i jej znaczeniu, ale także na wkładzie, jaki możemy wnieść jako architekci w stawienie czoła egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi nierównościami społecznymiWiemy, że jako architekci możemy odgrywać bardziej znaczącą i zaangażowaną rolę w tworzeniu nie tylko piękniejszego świata, ale także sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego. Musimy sprostać temu wyzwaniu i pomóc zainspirować kolejne pokolenie do przyjęcia tej odpowiedzialności wizją i odwagą”.

Pełna lista wszystkich laureatów Pritzker Architecture Prize dostępna jest TUTAJ! 

źródło: https://davidchipperfield.com / https://pl.wikipedia.org
zdjęcia: / portretowe: Bruno Cordioli, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/  / zdjęcie ilustracyjne: Royal Academy of Arts

Czytaj też: Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Royal Academy of Arts, przykładowa realizacja Davida Chipperfielda

 

 

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej