ARCHITEKTURA

Dom Muzyki w Budapeszcie został otwarty. Zaprojektował go Sou Fujimoto

To architektura przez duże “A”. Dom Muzyki w Budapeszcie zaprojektował japoński architekt Sou Fujimoto. Budowa obiektu pochłonęła 41 milionów euro i trwała ponad 6 lat. Warto było czekać.

Dom Muzyki to muzeum tematyczne, które poświęcone jest historii muzyki. Niezwykły obiekt zbudowano w Parku Miejskim w Budapeszcie. Obiekt został właśnie otwarty. W środku goście mogą zwiedzić wystawy, które przedstawiają ponad 2000 lat historii muzyki. Budynek powstał w miejscu, w którym przed laty znajdowały się budynki biurowe.

Projektując budynek architekt Sou Fujimoto inspirował się drzewami, które otaczają gmach. To właśnie drzewa stały się największą ozdobą budynku. Sam Dom Muzyki zdaje się wypełniać przestrzeń między drzewami, a architektura ustępuje rosnącym od lat okazom. Aby drzewa mogły dalej swobodnie rosnąć w konstrukcji budynku zaprojektowano specjalne otwory. Dzięki nim do powierzchni ziemi dociera więcej naturalnego światła, a ich wielkość pozwoli w przyszłości drzewom przeniknąć ponad dach budynku.

Poczucie bliskości drzew towarzyszy też zwiedzającym. Główna część muzeum została otoczona długą ścianą ze szkła, a “dziurawy” dach sprawia wrażenie, jakby widzów osłaniały konary.

W sumie budynek ma trzy kondygnacje. To celowy zabieg – poszczególne poziomy mają symbolizować muzyczną partyturę. W środku znajdują się dwie sale koncertowe, przestrzenie wystawiennicze, pomieszczenia biurowe oraz sale do prowadzenia warsztatów.

Dom Muzyki za kilka lat zyska nowych sąsiadów. W parku powstaną jeszcze: Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Narodowe. Kulturalne obiekty projektują jednak już inne pracownie architektoniczne.

Sou Fujimoto urodził się w 1971 roku w Hokkaido w Japonii. Pracownię architektoniczną otworzył w 2000 r. W ciągu ponad 20 lat zaprojektował wiele budynków, które stały się ikonami architektury. W 2008 roku jego projekt domu jednorodzinnego Final Wooden House podczas World Architecture Festival został uznany za najlepszy dom jednorodzinny na świecie.

Czytaj też: Kultura | Ciekawostki | Kultura| Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Palkó György, źródło: Magyar Zene Háza

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej