ARCHITEKTURA

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda i Łazarz w Poznaniu. Dziś obszar ten zajmuje infrastruktura kolejowa. W mieście od lat trwa dyskusja, jak wykorzystać ten atrakcyjnie położony teren. Publikujemy jedną z propozycji. Co o niej myślicie? Niżej zamieściliśmy sondę.

Swoją koncepcję zabudowy Wolnych Torów w Poznaniu przedstawił Jacek Łuczak, architekt i kreator AI w architekturze, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Swoją koncepcję przygotował przy wsparciu sztucznej inteligencji, której wskazał konkretne kryteria. Jaki efekt chciał osiągnąć?

Plan architekta zakłada wykorzystanie Wolnych Torów i budowę tam Eko-Dzielnicy Nowych Technologii. Dzielnica miałaby stać się inkubatorem przedsiębiorczości i umożliwić działanie firm z branży nowych technologii. Komunikacja nowej dzielnicy oparta byłaby o transport szynowy, zarówno miejski jak i międzymiastowy. Biec miałaby tutaj linia kolei dużych prędkości łącząca Poznań z największymi miastami w Polsce.

Co ważne, nowa dzielnica miałaby być zeroemisyjna, a projektowane wysokościowce koniecznie posiadać dużo zieleni. Krzewy i drzewa mają też gęsto rosnąć przy ulicach. Architekt proponuje linearną zabudowę o mieszanej funkcjonalności. Oprócz biurowców i budynków mieszkalnych zakłada budowę obiektów edukacyjnych i sportowych. Całości dopełnią kawiarnie, restauracje, sklepy i punkty usługowe. Podobne rozwiązania proponuje stosować też w innych miastach w Polsce. Kilka dni temu pokazywaliśmy jego koncepcję zabudowy linii średnicowej w Warszawie (czytaj TUTAJ).

W planach miasta Poznań póki co Wolne Tory pozostają luźną koncepcją, która zakłada stworzenie tu w przyszłości dzielnicy o charakterze śródmiejskim. Dominować ma tu zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Brak jednak konkretnych decyzji, aby inwestycję zacząć realizować.

W 2023 r. tamtejsi urzędnicy przyjęli nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania,
w którym określili rodzaj i intensywność nowej zabudowy dla wskazanych obszarów miasta. Niżej publikujemy mapę. W jej centralnej części widać zaznaczony obszar Wolnych Torów.

Loading ...

źródło: Jacek Łuczak

Czytaj też: Poznań | Miasto | Urbanistyka | Zieleń | Wieżowiec | Biurowiec | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej