ARCHITEKTURA

Dom z basenem. Zbudowali go na obrzeżach Poznania

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Easst.com – Łukasz Sterzyński i Marcin Sucharski. Dom z basenem powstał w Fabianowie na obrzeżach Poznania.

Jego powierzchnia użytkowa to 405 m kw. Dom zaprojektowany został dla starszego małżeństwa, dlatego wszystkie główne funkcje zostały zaprojektowane w części parteru. Natomiast piętro przeznaczone jest dla rodziny, która często tu przyjeżdża.

Gęste sąsiedztwo i ruchliwa ulica, skłoniła nas do zaprojektowania domu z 2 dziedzińcami, które dadzą mieszkańcom prywatność i ciszę – mówią architekci.

Pierwszy z nich jest dziedzińcem wejściowym, wydzielonym dużą pergolą, z pionowymi elementami ażurowymi, które osłaniają dom od strony ulicy. Belki o długości 11 metrów dodatkowo oddzielają przestrzeń ulicy. Drugi dziedziniec stanowi strefę wypoczynku. Umieszczony został tuż obok salonu i w pobliżu krytego basenu. Dziedziniec ten zapewnia osłonę od sąsiednich zabudowań. Każdy z dziedzińców posiada zieleń na wzór japońskich ogrodów.

Domownicy mogą się cieszyć dużą przestrzenią w salonie. Jego wysokość ma 1,5 kondygnacji. Górne pasmo okien zapewnia dodatkowy dopływ światła, bez efektu przegrzania – jest to możliwe dzięki wysuniętym zadaszeniom. Pozostałe przeszkalanie również chronione są przed nadmiernym nasłonecznieniem przez nadwieszenia płaskiego dachu.

Miejsce wypoczynku na tarasie zostało osłonięte automatyczną pergolą – żaluzją, zamykająca się do poziomu w trakcie deszczu, dzięki czemu mieszkańcy korzystają z ogrodu również przy gorszej pogodzie. Basen posiada szklenie rozsuwające się na boki o łącznej długości 12 m. Po rozsunięciu modułów okiennych, powstaje przestrzeń otwarta o szerokości 8 m.

Elewacje domu zostały pokryte spiekami ceramicznymi w systemie elewacji wentylowanej. Płaskie dachy zostały wykorzystane w dużym stopniu na instalację fotowoltaiczną. Zastosowane są centrale wentylacyjne (jedna dla przestrzeni basenowej) z odzyskiem ciepła.

Dość oryginalnie wygląda wnętrze. Dom z basenem wyróżnia stonowana stylistyka, którą ożywia kilka mocnych akcentów. Wiele elementów jak okładziny ścienne, zostało zaprojektowane oraz wykonane na zamówienie. Pozostałe meble zdobiące kuchnię, garderobę oraz kanapy, krzesła, stoły i łóżka kupione zostały u włoskich producentów.

fot. Weronika Trojanowska-Skroban, źródło: EASST Architects

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Meble | Basen | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej