ARCHITEKTURA

Drewniane przystanki z trawą na dachu. Niewielkie Siemiatycze pokazały, jak to się robi

Zielone przystanki wcale nie są domeną wielkich miast. Udowodniły to niewielkie Siemiatycze, w których drewniane przystanki z trawą na dachu stanęły już w 2017 r.

Siemiatycze położone są w województwie podlaskim. Wiaty przystankowe z roślinami i kwiatami stały się już wizytówką miasta. Pomysłodawcą ich budowy był burmistrz Piotr Siniakowicz, który pomysł podpatrzył w Skandynawii. Następnie we współpracy z architektem powstał projekt ekologicznych wiat.

W sumie w mieście, przy Placu Jana Pawła II pojawiły się tylko dwie takie wiaty. Zbudowane są z drewnianych paneli oraz zbiorników na ziemię, w których zasadzono trawę, krzewy i kwiaty. Nocą przystanki podświetlone są lampami LED. Dwie wiaty kosztowały niemało bo 70 tysięcy zł, jednak 90 proc. tej kwoty stanowiło dofinansowanie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Prawdą jest, że takie przystanki wymagają większej pielęgnacji i nie zawsze będą wyglądać tak, jak w dniu oddania ich do użytku. Wygląd zielonych wiat zależy bowiem od warunków atmosferycznych, sposobu nasadzenia oraz samych mieszkańców. Publikowane przez nas zdjęcia przedstawiają przystanki w 2017 r. oraz aktualne, z czerwca 2019 r.

Ekologiczne wiaty pojawią się wkrótce w Białymstoku. O tym zielonym pomyśle pisaliśmy tutaj.

zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.
zdjęcie z czerwca 2019 r.

źródło: UM Siemiatycze

View Comments

  • Jest Nam bardzo miło, że zaprojektowaliśmy mała architekturę, która wywołuje pozytywne (na szczęście więcej tych) i negatywne opinie :)

  • jak auto wjedzie w taki przystanek i ta cała ziemia ludziom na głowy spadnie to bedzie ciekawie

  • Mi się takie przystanki podobają choć nie jestem pewny czy one wytrzymają w miejscach gdzie ewentualnie jest jakiś wandalizm. Także koszta publiczne powinny być po konsultacjach społecznych aby urzędnicy nie robili na lewo sobie gotówki po przez lewe faktury z firmą.

  • Pomysły, pomysłowość, kreatywność ale w obszarze empatii i humanitaryzmu.
    Czas już aby zaczać je odróżniać od wynalazków dokonywnych z pobudek powiększenia zysku.

  • Bardzo miło oglądać taki obiektu i chwalić się przed gośćmi niż budować,,Mayrjotu,, dla legatow

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej