ARCHITEKTURA

Drzewa na placu Wolności w Poznaniu zostały pomnikami przyrody

Na stałe wpisały się w krajobraz centrum Poznania. Stare drzewa na placu Wolności w Poznaniu zostały pomnikami przyrody. To najskuteczniejszy sposób ochrony drzew przed wycinką. Poznańscy radni w ten sposób ochronili jeszcze inne drzewa w mieście.

Pomnikami przyrody zostały nie tylko drzewa na placu Wolności, ale też te, które rosną w parkach im. Karola Marcinkowskiego i Adama Mickiewicza. Decyzję o prawnej ochronie dla drzew radni podjęli we wtorek 16 maja. Ochroną objęli cztery drzewa na placu Wolności – to platany klonolistne, którym z tej okazji nadano imiona patronów. Wyróżniono w ten sposób poznańskich naukowców, którzy zajmują się przyrodą: prof. Alinę Hejnowicz, prof. Konstantego Steckiego, prof. Józefa K. Paczoskiego i prof. Witolda Kuleszę.

Drzewa stanowią ważne elementy zieleni w architekturze całego placu. Zostały posadzone na początku XX wieku, mają od 20 do 23,5 m. wysokości. Wykonane ekspertyzy dendrologiczne wykonanie na zlecenie Wydziału Klimatu i Środowiska UMP – łącznie ze specjalistycznym badaniem za pomocą tomografu dźwiękowego – wykazały bardzo dobry lub dobry stan zdrowotny drzew oraz nieznaczne lub niskie ryzyko związane z ich złamaniem lub obaleniem. O ustanowienie ich pomnikami przyrody poprosiła Rada Osiedla Stare Miasto.

Dodatkowo ochroną objęto cztery platany klonolistne, które rosną na terenie parku Karola Marcinkowskiego. Ich wiek jest podobny do tych, które rosną na placu Wolności. Platany w parku K. Marcinkowskiego mają od 20 do 24 m. wysokości, a ich stan jest dobry.

Ostatnimi drzewami, które zostały pomnikami przyrody są platany klonolistne, które rosną wzdłuż alei w parku imienia Adama Mickiewicza. To w sumie 21 drzew, które mają od 16 do 24 metrów wysokości.

Co oznacza status “pomnika przyrody”? W pierwszej kolejności to dowód uznania dla historycznego drzewa, które jest świadkiem historii i przetrwało wiele pokoleń. Dzięki uchwale można chronić najcenniejsze okazy – status pomnika przyrody sprawia, że monitorowany jest stan zdrowotny takiego drzewa, a jego wycinka jest zakazana. Nie wolno też zanieczyszczać gleby wokół takich drzew.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Zieleń | Poznań | Place, Skwery, Parki | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej