ARCHITEKTURA

Drzewa wrócą na Rynek w Krakowie! Chcieli ich mieszkańcy

Rynek w Krakowie może wyglądać jak kilkadziesiąt lat temu. Przed laty na płycie rosły duże drzewa, o czym świadczą archiwalne zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego. W ramach budżetu obywatelskiego pojawił się projekt, dzięki któremu rynek ponownie będzie zielony.

Obecnie latem w gorące dni temperatura na rynku jest tak duża, że zacienione miejsca stają się pożądanym elementem krajobrazu. Dostrzegł to Krzysztof Kwarciak, inicjator projektu “Posadźmy Drzewa na Rynku Głównym”. Dzięki posadzonym drzewom turyści i mieszkańcy mają tam spędzać więcej czasu.

Rynek Główny jest w tym momencie miejscem, gdzie latem te temperatury są jednymi z najwyższych w mieście. Chcemy, żeby było trochę cienia, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać czas – czytamy wypowiedź Krzysztofa Kwarciaka, którą opublikował serwis radiokrakow.pl.

Wyzwaniem może być jednak sadzenie dużych drzew, których systemy korzeniowe mogą napotkać trudności, których nie było jeszcze sto lat temu. Pod płytą rynku znajdują się instalacje sieci ciepłowniczej, co może utrudnić proces.

Archiwalne zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego dowodzą, że wschodnia część Rynku była gęsto pokryta drzewami.

Zieleni było dużo. Jeżeli zobaczymy zdjęcia z 20-lecia międzywojennego, to wschodnia część Rynku, tam, gdzie stoi pomnik Mickiewicza, była praktycznie cała skryta za drzewami, natomiast jeżeli chodzi o część zachodnią, to mieliśmy do czynienia z takim szpalerem, który biegł dookoła Rynku. One zostały wprowadzone nie tylko po to, żeby ładnie wyglądały, ale przede wszystkim, żeby służyły ludziom. To był plac targowy, w związku z czym przede wszystkim miały chronić od słońca, deszczu, wiatru – mówi historyk Jakub Jastrzębski, którego wypowiedź przytacza radiokrakow.pl.

Projekt “Posadźmy Drzewa na Rynku Głównym” zgłoszony został do krakowskiego budżetu obywatelskiego. Za jego realizacją głosowało ponad 20 tysięcy mieszkańców. Realizacja projektu będzie kosztować 1,5 mln zł i zakończy się w ciągu dwóch lat. Jak będzie wyglądać Rynek z drzewami? W celu przygotowania miejsca pod drzewa trzeba będzie ściągnąć płytki i odpowiednio przygotować grunt. Nasadzenie zostałyby wykonane w tzw. “okienkach”.

Rynek obecnie, fot. Jorge Lascar, wikimedia.org, licencja CC 2.0

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

źródło: UM Kraków, Radio Kraków

Czytaj też: Kraków | Zieleń | Ekologia | Miasto | whiteMAD na Instagramie

fot. NAC
fot. NAC
fot. NAC
Rynek w 1930 r.

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej