ARCHITEKTURA

Dworzec Toruń Miasto wypięknieje. Kolejarze zapowiedzieli remont

Dworzec Toruń Miasto jest trzecim co do wielkości dworcem w Torunia. Jego największym atutem jest lokalizacja – zaledwie kilka minut spaceru dzieli go od historycznego centrum. Obiekt wkrótce zostanie wyremontowany.

Niebawem ruszą na dworcu pierwsze prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Toruń Miasto, który został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesno modernistycznym.

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie natomiast budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej zostaną zamontowane również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki. Zmian będzie jednak o wiele więcej.

Centrum obsługi pasażerów pozostanie hol dworca, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Przebudowa dworca Toruń Miasto to oprócz odmienionego wyglądu inwestycja w jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne i  wprowadzony szereg usprawnień. Wśród nich m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących.

Wizualizacja

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła – to tylko niektóre z rozwiązań, na których wdrożenie się zdecydowano. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, z którego woda będzie, po oczyszczeniu, używana do spłukiwania dworcowych toalet. Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce, będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał również system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i  instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Zmieni się również otoczenie Torunia Miasto. Poza nową, otwartą poczekalnią letnią, na południu od budynku dworca zaprojektowano niewielki parking na 13 samochodów. W sąsiedztwie dworca zaplanowano również nowe klomby.

Przebudowa dworca Toruń Miasto to koszt 19,52 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych spółki. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą przebudowy dworca Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Transprojekt Gdański sp. z o. o. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to jesień 2024 roku.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Toruń projektu BiT City II.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Toruń | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Dworzec w 2017 r., fot. Google
Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja
Wizualizacja

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej