Categories: ARCHITEKTURA

Dworzec w maleńkiej Witnicy otwarty po remoncie

Znajduje się w małej miejscowośći w województwie lubuskim. Dworzec kolejowy w Witnicy został otwarty po remoncie. Zabytkowy obiekt z 1857 roku zyskał odnowioną elewację, nowe okna i drzwi oraz odnowione wnętrze.

Prace remontowe trwały dwa lata i odbywały się w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 przy wsparciu środków unijnych. W tym czasie udało się odnowić elewację i detale architektoniczne. Obiekt został pomalowany na jasny kolor i swym wyglądem nawiązuje do ciemnozielonej stolarki okiennej i drzwiowej. Warto zwrócić uwagę na te ostatnie – wcześniej kilka okien zamurowano, a po remoncie stolarka okienna wróciła na pierwotne miejsce.

Nowością są też zegary umieszczone na gmachu z napisem „dworzec kolejowy” oraz malowane napisy z nazwą miejscowości Witnica. Czarne litery umieszczono na białym tle – to powrót do pierwotnego rozwiązania. Co ciekawe, napisy te odkryto podczas prac renowacyjnych.

Historyczny budynek ma teraz zupełnie nowe wnętrze. Wykonano jasne ściany, a na podłodze pojawiła się szachownica. W budynku z powodzeniem można czekać na pociąg korzystając z nowych ławek. Dodatkowo ustawiono gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wydzielono też przestrzeń dla kas biletowych i toalety.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem w 2019 r.:

fot. Google
fot. Google

Dworzec kolejowy w Witnicy ma dwa poziomy. Parter służy podróżnym, natomiast na piętrze powstałą powierzchnia dla działalności handlowo-usługowej i biur. Standardowo kolejarze wyposażyli obiekt w system automatycznego sterowania oświetlenia oraz system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS).

Ostatnim elementem była przebudowa otoczenia budynku. Stojące obok stare budynki gospodarcze przebudowano na wiatę rowerową, a kolejny na wiatę śmietnikową. Wydzielono kilka miejsc parkingowych, położono nowych chodnik i elementy małej architektury. W sumie prace kosztowały 18,7 mln zł. Dokumentację projektową przygotowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna, a wykonawcą prac była firma Berger Bau Polska z Wrocławia.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Detal | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wygląda PO remoncie:

Recent Posts

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Co trzeba zrobić, żeby dostać receptę online?

Dla wielu Polaków dostęp do lekarza, który świadczy usługi w ramach NFZ, jest utrudniony. Sytuacja…

15 maja 2024

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Łącznie powstały 2 murale!

Wyspiański na ścianie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie to nie tylko piękna grafika, ale także…

15 maja 2024

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Dekoracyjne oświetlenie ogrodowe -stwórz magiczny nastrój w swoim ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń, w której możesz wyrazić swój…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej