ARCHITEKTURA

Dworzec Warszawa-Śródmieście został wpisany do rejestru zabytków

Decyzję o wpisie podjął Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dzięki tej decyzji dworzec Warszawa-Śródmieście zyskał prawną ochronę, a przyszłe remonty będą musiały być konsultowane z gronem ekspertów.

Dworzec Warszawa-Śródmieście budowany był w latach 1954-1955. Jego projekt wykonali architekci Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. To pierwszy kolejowy obiekt, który zaprojektował ten duet. Wnętrza zrealizowano w latach 1962-1963, co ciekawe ta część zaprojektowana została przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Sołtana.

O lokalizacji i formie dworca zadecydowała częściowo możliwość wykorzystania fragmentów konstrukcji Dworca Głównego i koncepcja zagospodarowania terenów wokół Pałacu Kultury i Nauki. Z uwagi na konieczność przykrycia wykopu wymuszoną zaplanowanym na lipiec 1955 r. otwarciem Pałacu, w pierwszym etapie prac zrealizowano pawilony i halę peronową w stanie surowym Obiekt oddano do użytku dopiero po ukończeniu wnętrz 29 września 1963 r., wraz z pozostałymi przystankami lewobrzeżnej Warszawy, zaś w późniejszym czasie otwarto łącznik z halą peronową Dworca Centralnego – wspomina prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Projekt wnętrza obejmował koncepcję architektoniczno-estetyczną, wzornictwo, komunikację wizualną oraz określał rozwiązania akustyczne. Projektanci chcieli w maksymalnym stopniu ułatwić mieszkańcom poruszanie się po obiekcie i odnajdywanie właściwego peronu. Obiekt oferować miał świetliste wnętrze, urozmaicone intensywnymi akcentami mozaik, a kolorystyka, zabiegi fakturalne i rozproszone oświetlenie miały za zadanie zacierać wrażenie przebywania pod ziemią.

Ostatni remont pawilonów dworca odbył się w 2014 roku. Zachowano wtedy formę architektoniczną brył, odświeżono elementy wystroju wnętrz. Obiekt stanowi ilustrację tendencji w architekturze l. 50. i 60. XX w. będąc zarazem indywidualną kreacją zespołu wybitnych konstruktorów, architektów, artystów i projektantów jako przykład nowatorskich rozwiązań z zakresu architektury wnętrz, wzornictwa i materiałoznawstwa.

Dworzec Warszawa-Śródmieście zarówno w części naziemnej jak i podziemnej prezentuje wysokie walory artystyczne. Wizualnie zestrojone z sylwetką Pałacu Kultury i Nauki i wpisane w osiowy układ placu skromne bryły pawilonów, zachowane w niemal niezmienionym kształcie stanowią przykład zmodernizowanej wersji socrealizmu. Walory wnętrz uwidaczniają się w opracowaniu poszczególnych komponentów hali peronowej, przestronnych westybuli kasowych, a przede wszystkim w świadomie stosowanych kontrastach materiałów: wystroju kamieniarskiego zestawionego z surową fakturą betonu żwirowego i modnym materiałem ceramicznym a także z eksperymentalnymi tworzywami o właściwościach absorbujących dźwięk – dodaje konserwator zabytków.

To wyjątkowa realizacja, zwłaszcza że do prac nad projektem zaproszono tak liczne grono ekspertów i położono duży nacisk na integrację sztuk i kształtowanie bodźców wizualnych. Dworzec Warszawa-Śródmieście należy więc do najsłynniejszej realizacji Zakładów Artystyczno-Badawczych. Inne obiekty autorstwa tego zespołu nie miały tyle szczęścia – nie przetrwały lub uległy mocnym przekształceniom. Wskazać tu można Ośrodek Sportowy “Warszawianka”, Bar “Wenecja” oraz Dom Towarowy DUKAT w Olsztynie.

Psst! Niedawno pisaliśmy więcej o unikalnych mozaikach autorstwa Wojciecha Fangora, które zdobią dworzec. Nasz artykuł na ten temat przeczytacie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Dworzec kolejowy | Kolej

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Recent Posts

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej