ARCHITEKTURA

Estetyczna Interpretacja Miasta. Niezwykły fotograficzny album Mateusza Szeligi

Estetyczna Interpretacja Miasta to alternatywny przewodnik po Wrocławiu. Jego autorem jest Mateusz Szeliga, który pod pretekstem odkrywania neonów i logotypów w przestrzeni miejskiej, zabiera nas w podróż po historii architektury miasta.

Album wypełniają fotografie, które Mateusz Szeliga wykonał spontanicznie korzystając z aparatu WIDE 300, które zestawił tworząc publikację w formie alternatywnego fanzinu (rodzaj nieprofesjonalnego czasopisma tworzonego przez miłośników jakiegoś tematu – przyp. red.). W ten niestandardowy sposób opowiada o kształtowaniu się nowoczesnego społeczeństwa. Autor szuka odpowiedzi na rozczarowanie ponowoczesnością w harmonii architektury modernizmu, którą dziś odkrywamy jako nową klasykę.

Neony i logotypy są nieodłączną częścią miejsc, dla których zostały zaprojektowane. W publikacji neony i logotypy zostają rozłożone na czynniki pierwsze w poszukiwaniu ich formy.

Stajemy się częścią swoistej wstecznej inżynierii projektów graficznych, która pozwala cofnąć się do czasów wybitnych architektów XX wieku, tworzących współczesne oblicze Wrocławia. Ręcznie pisane historie starają się wyciągnąć uniwersalne wnioski z tego co miejscowe. Z każdą kolejną stroną czujemy się zaproszeni do poszukiwania kluczy do rzeczywistości, która nagle wydaje nam się warta odkrycia – czytamy w informacji o albumie.

Teksty, które można znaleźć w albumie zostały opracowane przez Szymona Wachala i Justynę Bekieszczuk. W projekcie wykorzystano grafikę Martyny Duszyńskiej, którą można zobaczyć w części poświęconej ZOO (Wesoły Lew Nieformalny Symbol Miasta). Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym albumu Estetyczna Interpretacja Miasta.

Więcej o Mateuszu Szelidze pisaliśmy w 10. numerze magazynu whiteMAD. Mateusz jest autorem analogowego zdjęcia, które opublikowaliśmy na okładce numeru. Egzemplarz magazynu możecie znaleźć na stronie naszego sklepu TUTAJ.

Czytaj też: Ciekawostki | Fotografia | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mateusz Szeliga

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej