ARCHITEKTURA

EXPO 2029 w Łodzi. Chapman Taylor zaprezentował plan generalny!

Wiemy, jak będzie wyglądało EXPO 2029 w Łodzi. Chapman Taylor znana na całym świecie pracownia zrzeszająca najlepszych światowych architektów, planistów miejskich i nakowców zaprezentowała właśnie plan generalny (Masterplan) dla HORTICULTURAL EXPO 2029, które odbędzie się w Łodzi. To będzie największe tego typu wydarzenie w stolicy województwa łódzkiego w najbliższych dekadach i jedno z największych wydarzeń w Polsce. 

HORTICULTURAL EXPO 2029 w Łodzi, zwane też Zielonym EXPO oryginalnie miało mieć miejsce w roku 2024, jednak ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie przesunięto o 5 lat, aby dać szansę gospodarzom na odpowiednie przygotowanie terenu, infrastruktury, jak i obiektów wystawienniczych. Pandemia nie opóźniła jednak prac planistów, co sprawiło, że właśnie poznaliśmy plan generalny (Masterplan) autorstwa pracowni Chapman Taylor. 
“Celem EXPO jest rewitalizacja obszaru tak, aby w pełni wykorzystać jego potencjał na użytek mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu obecnej tam przyrody.Zwiększenie funkcjonalności terenów zielonych zachęci łodzian do spędzania czasu na świeżym powietrzu i tchnie nowe życie w tę część miasta. Teren wystawy po zakończeniu EXPO ma służyć przede wszystkim jako park miejski w centrum Łodzi. Będzie przylegać bezpośrednio do powstającego nowego obszaru biznesowo-usługowego, w odległości 1,5 km od dworca Łódź Fabryczna.” – czytamy na stronie TVP3 Łódź

Pierwszym założeniem było wkomponowanie planu generalnego w założenia rozwoju miasta. W ramach długofalowej strategii rozwoju miasta, plan generalny wprowadzi znacznie więcej przestrzeni zielonej w obrębie tkanki miejskiej miasta. Tematem przewodnim imprezy jest bowiem “Natura Nas” (ang. Nature of Us), która ma: “odzwierciedlić nowoczesne miasto, które zapewnia zatrudnienie, ułatwia wypoczynek i ładowanie akumulatorów w zielonym otoczeniu, pokazuje różnorodność kulturową i zapewnia codzienny bliski kontakt ze środowiskiem, przynosząc znaczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego” 
Idący tym tropem, koncepcja Masterplan’u Chapman’a Taylor’a jest zorganizowana wokół czterech stref tematycznych: “Natura odpoczynku”, “Natura życia”, “Natura zdrowia” i “Natura biznesu”, które w połączeniu mają tworzyć wspomnianą wcześniej całość jako “Natura Nas”.

Natura odpoczynku: Strefa zlokalizowana w Parku 3 Maja będzie reprezentować środowisko leśne i tereny podmokłe, a także okolice jezior, oferując rodzinny wypoczynek oraz możliwości uprawiania sportu i fitness dla osób w każdym wieku w odrestaurowanych i udoskonalonych przestrzeniach parku, zaprojektowanych z szacunkiem dla jego historii.

Natura życia: Strefa zlokalizowana w Parku Badena-Powella będzie gospodarzem głównego programu EXPO, w tym Pawilonu Polskiego, Pawilonu Miasta Łodzi otoczonego Ogrodami Czterech Kultur. Tu powstaną również Ogrody Narodowe wykonane przez przedstawicieli innych krajów. Planowana jest również budowa  amfiteatru, wieży widokowej i sal wystawowych.

Natura Zdrowia: na terenie Zieleniaca znajdują się przyjazne dla środowiska rozwiązania projektowe połączone z programem Horti-terapii Akademii Zdrowia EcoUMed, Ogrody Zdrowej Żywności, Czystego Powietrza i Wody oraz Ogrody Zmysłów.

Natura Biznesu: na terenie Zatorza odbędą się konferencje, seminaria, spotkania naukowe oraz tworzenie sieci kontaktów biznesowych, z naciskiem na wymianę pomysłów na poprawę jakości życia. Planowane jest stworzenie w tym miejscu ekologicznych biur i budynków administracyjnych. 

Największa na świecie impreza dla miłośników ekologicznego trybu życia, która odbędzie się w Łodzi zajmie powierzchnię ponad 80 hektarów zlokalizowanych w samym centrum miasta. Impreza ma być zorganizowana pomiędzy ulicami Pomorską, Kopcińskiego, Konstytucyjną, Małachowskiego i Niciarnianą. W skład zagospodarowania wejdą m.in. parki 3 Maja i Baden-Powella oraz Zieleniec przy Konstytucyjnej. Jedną z najważniejszych inwestycji, będzie stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na szybki, wygodny i ekologiczny transport gości. Według planu Chapmana, na terenie Expo ma powstać ponad 120 kilometrów nowych, zielonych torowisk, po których pojadą zarówno pociągi, jak i tramwaje.

Plan generalny stworzony został w porozumieniu z miastem i ponad 50 innymi organizacjami. Choć Masterplan został pierwotnie zaplanowany na 2024 r, jednak pandemia COVID-19 doprowadziła do przeorganizowania imprezy i przełożenia jej na 5 lat później. Miasto spodziewa się w tym czasie ponad 4,5 mln zwiedzających z 43 krajów. Sam projekt będzie otwarty przez sześć miesięcy.

Po jego ukończeniu niektóre obiekty pozostaną, a część z nich przekształconych zostanie w nowe obiekty, takie jak stałe powierzchnie wystawiennicze, a także obiekty biznesowe i administracyjne, kulturalne, edukacyjne, służby zdrowia, sportowe i rekreacyjne, rekreacyjne i gastronomiczne – wszystko to w ramach przeważnie zachowanego i starannie utrzymanego, zielonego środowiska. Ponadto niektóre pawilony, budowle i instalacje zostaną przeniesione w inne miejsca w mieście, głównie do publicznych terenów zielonych, parków i skwerów.

Czym jest HORTICULTURAL EXPO? 
Z biegiem lat Biuro Wystaw Światowych (BIE) przekonało się, że tematyka poruszana podczas EXPO jest niezwykle szeroka. Ten fakt oraz niezwykłe zainteresowanie organizacją wystaw sprawiły, że potrzebny był nowy system klasyfikacji. W ten sposób zostało wyodrębnionych kilka typów EXPO.

World EXPO
Światowe EXPO nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o rozmiar przedsięwzięcia. Temat przewodni powinien być jak najbardziej uniwersalny, a wystawa trwa do 6 miesięcy. Państwa uczestniczące w EXPO zazwyczaj budują własne pawilony na terenie wyznaczonym przez kraj gospodarzy.

International EXPO
Międzynarodowa Wystawa EXPO (czasami nazywana Specjalistycznym lub Małym EXPO) ma wyznaczony bardzo konkretny temat, którym jest zazwyczaj jedno z wielkich wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Jego obszar ogranicza się do 25 ha. Wystawa trwa do 3 miesięcy.

Horticultural EXPO – Łódź będzie gospodarzem właśnie tego wydarzenia
Tak zwane Zielone EXPO lub EXPO Ogrodnicze jest organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (AIPH) we współpracy z BIE . Tematyka skupia się na wszystkich aspektach związanych m.in. z zielenią w miastach, ekologią, agrokulturą i ogrodnictwem. Obszar wystawy musi mieć minimum 50 ha. Horticultural EXPO typu A1, czyli te najbardziej prestiżowe, odbywają się co 2 lata i trwają od 3 do 6 miesięcy.

Zielone EXPO dzieli się na kilka typów:

  • A1 (World Large Horticultural Exhibition) – trwa 3-6 miesięcy, wymaga powierzchni min. 50ha oraz akceptacji BIE
  • A2 (International Horticultural Exhibition) – 8-20 dni, min. 15 tys. m2
  • B1 (Horticultural Exhibitions with International Participation) 3-6 miesięcy, min. 25 ha
  • B2 (Horticultural Exhibitions with International Participation) – 8-20 dni, min. 6 tys. m2
  • A2/B1 (Horticultural Exhibition with International Participation) – 3-6 miesięcy, min. 25 ha
  • C (International Horticultural Show) – 5-20 dni
  • D (International Horticultural Trade Exhibition) – wystawa biznesowa

Więcej szczegółów na temat całego wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie EXPO 2029 w Łodzi !

źródło: expo2024.uml.lodz.pl 
wizualizacje: Chapman Taylor 

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej