ARCHITEKTURA

Foster + Partners przeprojektują Domy Towarowe Wars Sawa Junior

Firma Atrium European Real Estate, która jest właścicielem Domów Towarowych Wars Sawa Junior i zarządza Pasażem Wiecha poprosiła pracownię architektoniczną Foster + Partners o przeanalizowanie architektury budynków i ich otoczenia. Właściciel chce dostosować ich wygląd i funkcję do realizowanego projektu Nowego Centrum Warszawy.

Celem jest przygotowanie obiektu do wyzwań przyszłości, aby budynki i ich otoczenie stały się atrakcyjną przestrzenią w centrum miasta. Podjęte działania będą też sprzyjać połączeniu przestrzeni publicznej wokół Domów Towarowych Wars Sawa Junior z założeniami Nowego Centrum Warszawy, w tym współtworzeniu szlaków pieszych, prowadzących od Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Placu Centralnego, przez ulicę Chmielną, w stronę Traktu Królewskiego. O założeniach Nowego Centrum Warszawy pisaliśmy TUTAJ.

Ściana Wschodnia w Warszawie to zespół architektoniczno-urbanistyczny zbudowany w latach 1962-1969 według projektu Zbigniewa Karpińskiego i Jana Klewina. Składa się z trzech wieżowców (projektu Zbigniewa Wacławka i Jana Klewina), ośmiu niższych budynków i czterech domów towarowych. Zespół w 2003 roku został wpisany na listę dóbr kultury współczesnej, jednak nie jest to równoznaczne ze statusem zabytku. Dlatego warto docenić starania obecnego właściciela domów towarowych, który myśląc o ingerencji w architekturę do współpracy zaprasza renomowaną pracownię architektoniczną.

Domy Towarowe Wars Sawa Junior to popularne miejsce zakupów w Warszawie, które atutem jest lokalizacja, blisko stąd do głównych węzłów komunikacyjnych i stacji metra. Od początku funkcjonowania w roli właściciela, Atrium prowadziło analizę potencjału tej lokalizacji, jednocześnie badając zmiany zachodzące w jej otoczeniu.

Ściana Wschodnia w Warszawie w 1970 r.

Nasze zaangażowanie w opiekę nad Domami Towarowymi Wars Sawa Junior i Pasażem Wiecha ma charakter długofalowy. Chcemy ulepszać je tak, aby odpowiadały na potrzeby wynikające z nowej rzeczywistości i zmieniających się sposobów korzystania z uroków miasta. Naszym celem jest też powiązanie budynków i przestrzeni wokół nich z planami władz Warszawy w zakresie uprzywilejowania ruchu pieszego, łatwiejszego poruszania się pomiędzy różnymi miejscami czy zazieleniania centrum. Uznaliśmy, że to właściwa pora, aby przemyśleć potencjalne zmiany, które sprawią, że Domy Towarowe Wars Sawa Junior będą z powodzeniem służyć warszawiakom i turystom przez kolejne dekady. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych architektów i urbanistów – mówi Graham Kilbane, Group Chief Development Officer, Atrium European Real Estate.

Architekci Foster + Partners tchnęli nowe życie w wiele historycznych, śródmiejskich obiektów na całym świecie – zwiększając ich potencjał i przyciągając nowych użytkowników, tworząc atrakcyjne przestrzenie publiczne. Zespół pracowni, oprócz architektów i urbanistów, tworzą też antropolodzy, socjolodzy, architekci krajobrazu, inżynierowie – ich zróżnicowane kompetencje ułatwiają tworzenie miejsc inkluzywnych i uwzględniających różne style życia, sprzyjających animacji życia miejskiego oraz integracji różnych pokoleń. Przykłady projektów Foster + Partners to m.in. przyjazny dla pieszych plac Trafalgar Square, dziedziniec British Museum w Londynie czy rewitalizacja starego portu w Marsylii.

Domy Towarowe “Centrum” w 2000 roku, fot. Cezary Piwowarsk, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Działania na rzecz Domów Towarowych Wars Sawa Junior kontynuują długą tradycję naszej pracowni, związaną z kształtowaniem tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej. W tym konkretnym przypadku mamy możliwość wpisania się w szerszą strategię ożywienia i poprawy jakości śródmieścia. Poprzez rozpoczęty dialog z lokalnymi interesariuszami oraz badania historyczne, przyglądamy się ewoluującemu centrum Warszawy, szukając rozwiązań, które sprawią, że Wars Sawa Junior oraz Pasaż Wiecha będą w przyszłości tętnić życiem – komentuje Chris Bubb, Senior Partner w Foster + Partners.

Od początku tego roku specjaliści Foster + Partners szczegółowo analizują Domy Towarowe Wars Sawa Junior w kilku kontekstach – historycznym, kulturowym i społecznym. Atrium i Foster + Partners rozpoczęły też dialog w tej sprawie z lokalnymi władzami,  organizacjami społecznymi i sąsiadami. Uzyskane w ten sposób obserwacje i wnioski zostaną uwzględnione w pierwszych koncepcjach. Wstępne pomysły zostaną zaprezentowane w 2022 roku i poddane dalszej debacie publicznej, która określi kolejne kroki.

Zdajemy sobie sprawę z kulturowego i historycznego znaczenia oraz potencjału tej lokalizacji. To wielowątkowe miejsce, które wymaga pogodzenia interesów i potrzeb wielu stron. Dlatego w zespole zaangażowanym w to przedsięwzięcie są eksperci z Polski i zagranicy. Ich wiedza gwarantuje wszechstronne i świeże spojrzenie na cały proces, a jednocześnie umiejętność zagłębienia się w lokalne konteksty. Jesteśmy gotowi wsłuchać się w rekomendacje płynące z różnych stron, aby wspólnie napędzać proces pozytywnych zmian zachodzących w centrum Warszawy – dodaje Graham Kilbane, Atrium European Real Estate.

Czytaj też: Warszawa | Architektura PRL | Modernizm | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

fot. Robert Drózd, wikimedia.org, licencja: CC 3.0
Ściana Wschodnia w Warszawie w 1970 r.
fot. Fortepan — ID 59948, Nagy Gyula, wikimedia.org, licencja CC 3.0

źródło: materiały prasowe

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej