ARCHITEKTURA

Gdańsk: tak ma wyglądać siedziba wojewódzkiego konserwatora zabytków. Archiwpadka?

Budynek przy ul. Chmielnej 74/76 w Gdańsku ma zostać przebudowany. Powodem jest plan Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który chce w ceglanym gmachu ulokować siedziby kilku instutucji.

Ceglany gmach w centrum Gdańska zbudowany został w latach 50. i 60. XX wieku. Początkowo działała w nim hurtownia mebli i inne podmioty podlegające Ministerstwu Przemysłu Lekkiego. W latach 90. znajdował się tam między innymi salon meblowy oraz archiwum Stoczni Gdynia. Ostatecznie rok temu Minister Inwestycji i Rozwoju przekazał gmach w trwały zarząd do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ten ostatni planuje przebudować obiekt w taki sposób, aby mógł pomieścić pracowników trzech instytucji – Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków. 

Wymienione instytucje obecnie działają w różnych punktach miasta. O ile za zasadne można uznać zebranie ich pod jednym dachem, to wątpliwości pojawiają się w chwili, kiedy zobaczyliśmy wizualizacje przebudowy gmachu.

Tak budynek wygląda obecnie (fot. Google)

Postępowanie na wykonanie prac projektowych dla budynku przy ul. Chmielnej rozstrzygnięte zostało w styczniu 2019 r. Zwyciężyło w nim Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW Włodzimierz Kaniewski z Włocławka. Według koncepcji rozebrana ma zostać parterowa przybudówka, w jej miejscu ma powstać obiekt o wysokości czterech kondygnacji. Nadbudowana ma być część północno-wschodnia, która powiększona zostanie o jedną kondygnację. Dodatkowo projekt przewiduje remont zachowanych elewacji, dachu, termomodernizację budynku w starej i nowej części. Całość prac pochłonąć ma ponad 30 milionów złotych. Przebudowa ma trwać dwa lata.

Gmach nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jednak patrząc na wizualizacje zadajemy sobie pytanie o sensowność przebudowy ceglanego obiektu w formie przypominającej styl postmodernizmu. Proponowana szklana elewacja jest ciężka w odbiorze i niepotrzebnie zakrywa cegłę. Jak oceniacie proponowane zmiany?

źródło: materiały prasowe

View Comments

  • Zastanawia mnie jedno, skąd autor ma takie wizualizacje? Mają się one nijak do powstałego projektu w którym notabene nie ma żadnej elewacji szklanej. Proszę najpierw zebrać rzetelny materiał a później cokolwiek pisać.

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej