ARCHITEKTURA

Gdynia to nie tylko biały modernizm. Ceglane budynki mile zaskakują

O cennej architekturze przypomniało Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni. W zestawieniu widzimy ceglane budynki, które zbudowane dziesiątki lat temu są świadectwem kunsztu ówczesnych architektów.

Gdynia to nie tylko biały modernizm i opływowe kształty. Na terenie miasta znajduje się wiele ikonicznych budynków, które zbudowane zostały z cegły. Większość z nich to przykłady obiektów przemysłowych, które dziś często już pełnią inną funkcję.

Cegły ceramiczne to naturalny materiał budowlany dla tego regionu Polski. Cegły wypalane były tutaj już w średniowieczu, z gliny występującej w wielu miejscach na terenie Pomorza. Wykorzystywano je przez stulecia do murowania ścian. Najstarsze przykłady stosowania cegieł to średniowieczne mury kościoła św. Michała Archanioła na Oksywiu i gotyckie prezbiterium kościoła św. Mikołaja na Chyloni.

Ponad sto lat temu z cegieł budowano domy wiejskie wsi Gdynia, w tym dom Abrahama. Czerwone cegły były jednocześnie wykończeniem elewacji takich budynków. W XIX wieku na terenie obecnej Gdyni działało kilka cegielni, z których najbardziej znana byłą w Kolibkach.

Sytuacja zmieniła się w dwudziestoleciu między wojennym. Wtedy czerwone cegły jako wykończenie elewacji wykorzystywano rzadko w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Są jednak od tego wyjątki – przykładem jest położony w śródmieściu Gdyni Dom Rybaka i Dom Marynarza Szwedzkiego. Inaczej było z obiektami przemysłowymi, czerwoną cegłę wykorzystywano przy budowie budynków portowych, nawet tych najnowocześniejszych.

D. Dom Marynarza Polskiego, ob. Dom Rybaka przy ul. Jana z Kolna 27, kompozycja elewacji złożona z pionowych pasów wykończonych cegłami oraz jasnym tynkiem.

Czerwone, ceglane elewacje są charakterystycznym elementem wyglądu wielu budynków z lat 30. XX w. terenu portu, gdzie nawet w tych o nowoczesnej żelbetowej konstrukcji stosowano ceglane dekoracyjne płaszczyzny – wyjaśniają pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.

Cegły ceramiczne jako materiał dekoracyjny stosowano przy budowie świątyń, nawiązując w ten sposób do architektury średniowiecznej. Kilka ceglanych gdyńskich perełek możecie zobaczyć na zdjęciach niżej.

Czytaj więcej: Cegła | Zabytek | Historia | Gdynia

Magazyn długoterminowy H przy ul. Polskiej 17 z konstrukcją żelbetową i wypełnieniem z czerwonych cegieł.
Budynek w Zespole Łuszczarni Ryżu przy Nabrzeżu Indyjskim, kompozycja elewacji z poziomych pasów wykończonych cegłami i jasnym tynkiem.
Detale ceglane na elewacji Chłodni portowej przy ul. Polskiej 20.
Detale ceglane na elewacji Chłodni portowej przy ul. Polskiej 20.
D. Dom Marynarza Szwedzkiego, ob. Konsulat Kultury przy ul. Jana z Kolna 25, fragment ceglanej elewacji od podwórza.
Budynek firmy "Bananas" przy ul. Polskiej 21.
Kościół parafialny pw. Św. Antoniego Padewskiego przy ul. Ujejskiego 40 na Wzgórzu św. Maksymiliana.
Kościół garnizonowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Śmidowicza 45a na Oksywiu.

fot. Bartłomiej Ponikiewski, źródło: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, UM Gdynia

View Comments

  • Podzielam Pana zauroczenie gdyńskim modernizmem!
    Pozdrawiam z Gdyni
    Barbara de Thun - przewodnik miejski po Trójmieście

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej