ARCHITEKTURA

Green Planet w Dubaju. W środku jest jak w tropikalnym lesie!

To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Dubaju. Green Planet zaprojektowali architekci z pracowni Grout McTavish Architects. Dzięki nowoczesnej architekturze udało im się stworzyć miejsce, które jest atrakcyjne dla zwiedzających oraz przyjazne dla zebranych w środku roślin i zwierząt.

Architekci nie mieli łatwego zadania. Musieli zaprojektować budynek o unikalnej formie, który jednocześnie stworzy optymalne warunki imitujące klimat tropikalnego lasu. W trakcie prac projektowych musieli uwzględnić mnóstwo warunków – zapewnić optymalną temperaturę, wilgotność czy akustykę. Zaproponowali budowę szklanej tuby, która przypomina wolierę zamkniętą w białym sześcianie.

Wewnątrz Green Planet powstała zielona oaza, w której zebrano najciekawsze przykłady egzotycznej flory i fauny. Jest tutaj ponad 3000 gatunków roślin i zwierząt. Odwiedzając budynek goście mogą dowiedzieć się, jak ważną rolę dla świata odgrywa las tropikalny i jak jego istnienie jest powiązane z przyszłością planety. Co ważne, zamknięty w szklanej kopule las deszczowy powstał bez wywołania szkód dla środowiska naturalnego.

Funkcjonalnie budynek podzielony został na cztery strefy: korony drzew, strefę przejściową, poszycie lasu i zalany las deszczowy. Każde piętro poświęcone jest roli i znaczeniu danej strefy lasu deszczowego. Ścieżki spacerowe wiodą wśród wodospadów, drzew i przykładów wybranych gatunków zwierząt. Wycieczka po budynku rozpoczyna się od poziomu zero, którego wygląd przypomina rozlewiska lasów deszczowych. Znajdują się tutaj akwaria i groty z rybami słodkowodnymi. Następnie goście wjeżdżają na samą górę budynku, by eksplorować świat na poziomie koron drzew. Dalsza część spacerowego traktu poprowadzona została po spiralnych rampach, które biegną ku dołowi.

Aby stworzyć optymalne warunki dla roślin i zwierząt architekci musieli sięgnąć po najlepsze materiały wykończeniowe.

– Ten wyjątkowy projekt pozwolił nam pracować z zaawansowanymi systemami inżynieryjnymi i architektonicznymi, z których będziemy korzystać w przyszłych projektach. Ponieważ woda jest cennym zasobem w Dubaju, budynek Green Planet zaprojektowaliśmy jako samowystarczalny, który stwarza optymalne warunki dla tropikalnego środowiska – mówią autorzy projektu budynku. A jak podkreśla Maciej Kiepal z Knauf Ceiling Solutions Polska właśnie m.in. z uwagi na wysoką wilgotność wybrano specjalistyczne materiały do aranżacji wnętrza. – Sufity podwieszane są metalowe ze specjalną powłoką imitującą drewno. Mają wysoką odporność i trwałość – tłumaczy Maciej Kiepal.

Dzięki szklanej elewacji do wnętrza wpada dużo naturalnego światła. O odpowiednie nawilżenie dba specjalny system zraszaczy. W tak specyficznych warunkach zadbano też o dobrą akustykę – architekci wykorzystali sufity podwieszane, które pochłaniają nadmiar dźwięku, imitują warunki naturalne. Dodatkowo takie panele są bezpieczne dla roślin i zwierząt oraz po prostu atrakcyjnie wyglądają. To udane połączenie funkcjonalności i estetyki.

W realizacji architekci wykorzystali metalowe panele Wood Grille oraz Ipe Wood od Knauf Ceiling Solutions. Takie pionowe akustyczne Baffle z linii Armstrong METAL coraz częściej pojawiają się w aranżacji wnętrz również w polskich budynkach.

O budynku Green Planet warto pamiętać i odwiedzić go przy najbliższej okazji. Takową będzie Wystawa Światowa EXPO 2020, która rusza w Dubaju już we wrześniu tego roku.

Czytaj też: Biuro | Ekologia | Ciekawostki | Sufity podwieszane | whiteMAD na Instagramie

fot. Daniel Cheong Photography, źródło: materiały prasowe Knauf Ceiling Solutions

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej