Gropiusstadt w Berlinie. Jedno z najsłynniejszych blokowisk Europy

Gropiusstadt w Berlinie to jedno z najsłynniejszych blokowisk Europy. Ten wyjątkowy eksperyment mieszkaniowy położony w południowej części Neukölln swoją sławę zawdzięcza między innymi temu, że to właśnie tam rozgrywa się akcja wydanej w 1978 roku powieści „My, dzieci z dworca ZOO”. Również tam nagrano zarówno film, jak i serial o losach głównej bohaterki, Christiane Felscherinow, powstałe na podstawie słynnej książki. Jaka jest historia utopijnego osiedla Waltera Gropiusa?

Gropiusstadt powstało w latach 60. i 70. XX wieku jako osiedle satelitarne na granicy z Brandenburgią. Olbrzymie wieże mieszkalne, gigantyczny blok „podkowa” na pięćset mieszkań, duże, średnie i małe domy z betonu, w których w sumie znajduje się około 18 500 mieszkań, zaprojektował architekt Walter Gropius, założyciel Bauhausu. Osiedle Brit–Buchow-Rudow otrzymało w 1972 roku nazwę na cześć jego architekta – Miasto Gropiusa.

Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny

Pierwotnie osiedle miało być niższe i bardziej rozległe, jednak budowa muru berlińskiego w 1961 roku sprawiła, że teren przeznaczony na osiedle skurczył się. W związku z tym konieczne było wznoszenie gęstszej zabudowy i wyższych budynków. Najwyższy wieżowiec osiedla – Wohnhochhaus IDEAL – budynek Idealny, stojący przy Fritz-Erler-Allee – ma 30 pięter. Ze swoimi 89 metrami jest jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Niemczech. Ostatecznie Gropius wyparł się przeprojektowanej, realizowanej formy osiedla. Zmarł podczas budowy w 1969 roku, a dzielnica została ukończona trzy lata później. W efekcie skumulowani na niewielkiej przestrzeni ludzie nie bardzo wiedzieli, co ze sobą zrobić. Dzieci krzątały się, często popadając w uzależnienia. Przyszłość była niepewna, a uczucie to potęgował przebiegający pod oknami mur.

Fot. Dirk Ingo Franke, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wiele zrobiono na przestrzeni następnych lat, aby odczarować to miejsce i stworzyć je bardziej przyjaznym. Zmodernizowano publiczne tereny zielone, przeprojektowano place i stworzono grupy sąsiedzkie zarządzające poszczególnymi budynkami. Obecnie wielu najemców mieszkających w Gropiusstadt docenia swoje lokale z dużą ilością naturalnego światła i spektakularnymi widokami na miasto. Chociaż pierwotnie budowano je jako mieszkania socjalne, dziś mieszkania w Gropiusstadt nie wymagają już dowodu uprawniającego do najmu. Niedobór mieszkań w stolicy sprawia również, że Gropiusstadt znów staje się coraz bardziej atrakcyjną dzielnicą. W związku z tym, zmienia się jej struktura społeczna. Czynsze są nadal stosunkowo niskie, a bezrobocie niemal nie istnieje. Aby wypełnić otwarte przestrzenie, wzniesiono nowe budynki, a kolejne są na etapie planów. Oprócz przystępnych czynszów, dużą atrakcją jest główne centrum handlowe „Gropius Passagen”. Z powierzchnią handlową wynoszącą około 90 000 metrów kwadratowych jest to największe centrum handlowe w Berlinie i jedno z największych w Niemczech.

Fot. Gunnar Klack, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dziś Gropiusstadt nie jest już negatywnym symbolem zachodnioeuropejskiego blokowiska, jakim było w latach 80. i 90. Wiele się tutaj zmieniło, miasto od początku nowego stulecia poświęciło masę uwagi i funduszy na rewitalizację dzielnicy. Obecnie osiedle jest czyste i zadbane, co więcej, bloki są odremontowane z poszanowaniem oryginalnej architektury, z zachowaniem kolorystyki i detalu. Nie spotkamy tu ścian spuchniętych od styropianu, pomalowanych na mało dobrane pastelowe kolory. Również stolarka okienna i drzwiowa zachowuje spójność i formę, nadaną jej dekady temu. Na trasie wzdłuż dawnego muru jest teraz ścieżka rowerowa, na polach wyrosły drzewa, a mieszkańcy wydeptali między nimi trasy spacerowe, by móc wyprowadzić psy. Wokół otworzono kafejki, sklepiki, warzywniaki, salony fryzjerskie itd. Powstało też połączenie z miastem linią U-Bahn.

Źródło: berlin.de, Warszawskie Blizny, architekturaibiznes.pl, berlinsko.com

Czytaj też: Architektura | Modernizm | Osiedle | Urbanistyka | Miasto | Blok | Berlin | Niemcy

Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. TM 09.2023/Warszawskie Blizny
Fot. Gunnar Klack, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej