DESIGN

Hotele dla owadów przy szkołach w Gdyni mają już lokatorów

Hotele dla owadów, które stanęły zimą w otoczeniu trzech gdyńskich szkół podstawowych: SP 10, SP 26 oraz SP 44, mają pierwszych lokatorów. Przypominające rzeźby konstrukcje stanęły dzięki Stowarzyszeniu Traffic Design. Nie jest to jedyny proekologiczny element edukacyjny. Uczniowie SP 26 uczą się o roślinach korzystając z nowoczesnej, autonomicznej szklarni.

W związku z zeszłoroczną edycją konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, organizowanego przez PPNT Gdynia | Centrum Designu, Stowarzyszenie Traffic Design oraz Fundacja MOZI zaaranżowały przestrzeń miejską w Gdyni. Pierwszy projekt, czyli hotele dla owadów autorstwa Stowarzyszenia Traffic Design, został skierowany do szczególnej grupy mieszkańców Gdyni. Owady, bo o nich mowa, już zadomowiły się w hotelach.

Poprzez nadanie obiektom ciekawej rzeźbiarskiej formy, projekt Traffic Design oddziałuje na estetykę miasta, promuje dobre praktyki projektowe, a także buduje świadomość ekologiczną wśród gdynian – zwłaszcza dzieci uczęszczających do wspomnianych szkół. Walory estetyczne pełnią w projekcie ważną rolę, jednak to ekologiczny aspekt jest tu kluczowy. Hotele dla owadów oferują przestrzeń dla niezwykle ważnych w stabilnym rozwoju środowiska latających lokatorów, a także mają pozytywny wpływ na bioróżnorodność samej Gdyni.

W ramach konkursu Fundacja MOZI zrealizowała natomiast budowę Autonomicznej Szklarni – Zieleniaka. Uczniowie SP 26 w Gdyni spędzili już pierwsze lekcje przyrody w tej wyjątkowej przestrzeni. Szklarnia wyposażona jest w system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu, zbiornik na wodę oraz system rozprowadzania jej wewnątrz. Całość zasilana jest panelem solarnym umieszczonym na dachu. Nie brakuje czujników poziomu wilgotności i temperatury, a także modułu elektronicznego, który pozwala na sterowanie, także zdalne.

Przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, aby umożliwiać prowadzenie tu zajęć edukacyjnych – lekcji i warsztatów. Służą do tego ławki i stoły umieszczone na tarasie w sąsiedztwie szklarni. Całość została zaprojektowana w spójnej estetyce. Uczniowie wraz z nauczycielami dokonali tam już pierwszych nasadzeń. Niedługo młodzi ogrodnicy będą mogli cieszyć się efektami swojej pracy w postaci chrupiących marchewek i ogórków, soczystych pomidorów, a nawet egzotycznych melonów.

źródło: Centrum Designu Gdynia

Czytaj też:| Ekologia | Zieleń | whiteMAD na InstagramieGdynia | Architektura w Polsce | Zwierzęta

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej