ARCHITEKTURA

Ibis Styles Sarajevo – jeden z najlepiej zaprojektowanych hoteli, jakie widzieliśmy

Otwarty w 2019 roku hotel powstał z myślą o coraz chętniej odwiedzających stolicę Bośni i Hercegowiny turystach, których przyciąga nie tylko egzotyczne zderzenie kultur i malownicza, górzysta okolica, ale także odradzające się po tragicznej wojnie na Bałkanach miasto. Studio MIXD jako motyw przewodni projektu wykorzystało zimowe igrzyska olimpijskie, które odbywały się w Sarajewie w 1984 r. Sportowe wydarzenie do dziś z ogromną nostalgią wspominają sami mieszkańcy.

Liczący 192 pokoje hotel powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Projektanci z MIXD postanowili wykorzystać jak najwięcej elementów nawiązujących do specyfiki Sarajewa: jego architektury, historii, lokalnego rzemiosła. Za kluczowe uznali oddanie wyjątkowego klimatu  miasta, gdzie spotykają się islam, katolicyzm i prawosławie, gdzie do dziś na ulicach można znaleźć ślady wojennych zniszczeń, gdzie orientalne kafejki i warsztaty rzemieślników sąsiadują z modnymi butikami i klubami.

W doborze materiałów i kolorystyki znalazło to swoje odzwierciedlenie w dużej ilości surowych, wyeksponowanych instalacji, betonowych ścian w korytarzach i lobby. Połączono je z drewnianymi boazeriami w ciepłych tonacjach i lokalnie tkanymi, wełnianymi dywanami o bogatych kolorach i wzorach. Centralny punkt lobby – szisza bar Chill Cafe – cały jest wyłożony barwnymi kobiercami i urządzony meblami autorstwa lokalnych rzemieślników. Lokalne rękodzieło pojawia się w wielu detalach: np. numery pokoi to ręcznie tkane kilimy, a w restauracji jedną ze ścian zdobi konstelacja ręcznie kutych metalowych tac.

Bałkański luz

Na parterze główną przestrzeń stanowi lobby z recepcją i restauracją oraz lounge bar. Na poziomie -1 powstała strefa spa z basenami i saunami. Częścią hotelu jest też restauracja a`la carte – w tym wnętrzu mamy bardzo jasne, zimne kolory i ogromny mural autorstwa Karola Banacha – nawiązujące do zimowego krajobrazu i wspomnianych zimowych igrzysk olimpijskich z 1984 roku. Restauracja łączy się z barem lounge, gdzie znów design jest cieplejszy i bardziej swobodny. Częściowo funkcje siedzisk pełnią        tutaj stare gondole z wyciągu narciarskiego. 

Na 15 piętrze wieży znajduje się przeszklony z trzech stron skybar – Ingman Bar. Nazwano go tak na cześć najwyższej widocznej stąd góry – Ingman – areny olimpijskich zmagań narciarzy. Bar, w którym zgodnie z lokalnymi zwyczajami nie serwuje się alkoholu, zbudowany został z luksferów, a stojące przy nich stołki okrywają baranice. Piękne widoki można podziwiać siedząc na specjalnie zaprojektowanej trybunie i delektując się bezalkoholowymi drinkami, zdrowymi koktajlami oraz tradycyjnymi napojami z tego regionu.

Vućko mówi: Vozdra!

Nawiązania do igrzysk olimpijskich pojawiają się też w innych miejscach. Jest przede wszystkim tematem kilku murali Karola Banacha. W każdym z pokoi znajdziemy na ścianie jedną parę nart vintage – odrestaurowanych i pomalowanych na ciepły pomarańczowy kolor. Przy recepcji wiszą huśtawki wykonane  z kolorowych snowboardów – to ulubione miejsce hotelowych gości, którzy chętnie robią sobie           tu pamiątkowe zdjęcia. Gości hotelu wita zaś spoglądając z portretu nad kominkiem Vućko – olimpijska maskotka.

zespół pracowni MIXD
architekt Piotr Kalinowski, CEO i Design Director w pracowni MIXD

Piotr Kalinowski to nagradzany architekt wnętrz, znany z projektowania wnętrz komercyjnych. Od wielu lat projektuje dla takich marek jak Novotel, Mercure, Hilton, MGallery czy Selina, ale także dla butikowych hoteli i restauracji czy biur dynamicznych startupów z branży technologicznej, takich jak intive czy WeWork. Pracował z inwestorami z Polski, Wielkiej Brytanii, Kataru czy Bałkanów. Laureat, wraz z zespołem projektowym, nagród International Property Award 2016/2017 i Srebrnego Medalu A’Design Award oraz innych nagród i nominacji.

Sama pracownia MIXD działa w sposób wyjątkowy w branży, wprowadzając unikatowy proces projektowy, który zapewnia wspieranie i projektowanie silnych, indywidualnych marek i przestrzeni. W każdym projekcie, czy jest to lifestylowa przestrzeń pracy, czy luksusowy hotel nie zapomina jednak o potrzebach człowieka i jego komforcie. Pomysły inwestora MIXD przekuwa na wizje, która wdraża stawiając na efektywne i dograne rozwiązania. Studio prężnie rozwija się od początku roku 2018 i ma na swoim koncie współpracę z klientami miedzy innymi z Bałkanów, Indonezji, Panamy, ale także Szczecina lub Wrocławia.

Piotr Kalinowski jest także mocno zaangażowany w projekt luksusowych hotelowych apartamentów na wyspie Bali, projektowanych w duchu zrównoważonego rozwoju oraz upcyklingu, zwracający uwagę na kryzys nadprodukcji plastiku oraz odpady zalewające morza i oceany. Dla panamskiej sieci hosteli Selina projektuje hostele zbudowane na bazie kultury surferskiej rodem z oceanicznej plaży.

Mimo rozwijającej się współpracy z klientami zagranicznymi, Piotr Kalinowski nigdy nie wyprowadził się z rodzinnego Wrocławia, choć dużo podróżuje. Jego rozmowa ze światem to Instagram – za jego pośrednictwem dzieli się wrażeniami z wizyt w ciekawych miejscach, przede wszystkim zwiedzając hotele i biura – @piotr.kalinowsk1.

Marka: ibis Styles, Accor Hotels

Projekt: MIXD

Zespół projektowy: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek, Agnieszka Kaczara

Murale: Karol Banach

Lokalizacja: Sarajewo

Zdjęcia: Pion Studio

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej