PORTFOLIO

INANI. Mobilna przestrzeń do życia i pracy od studentki Politechniki Poznańskiej

Projekt INANI został opracowany przez studentkę Kaję Bursę dla studentów. Studentka w trakcie studiowania trzeciego roku Architektury na Politechnice Poznańskiej zaprojektowała oraz stworzyła mobilną przestrzeń dla dwóch osób, które mogą tam nie tylko mieszkać i tworzyć, ale także wystawiać projektowaną w nim sztukę. Moduł został zainicjowany przez iQube.pl jako alternatywa dla dotychczasowego mieszkalnictwa studenckiego.

Forma
Ze względu na swoją formę i kształt, obiekt może być transportowany prawie wszędzie drogą lądową lub wodną, nie przypadkowo ma on dokładne wymiary kontenera morskiego. Został skonstruowany na bazie starego kontenera transportowego. Jego prostota i minimalizm oferuje przestrzeń, która może zostać wykorzystana jako miejsce codziennego życia i pracy lub zostać wypełniona dziełami sztuki. Minimalistyczne wnętrze i spektakularny widok mogą dostarczyć odwiedzającym i mieszkańcom niezliczonych inspiracji.Dominantą INANI jest kontrast uwidaczniający się przy pierwszym spojrzeniu. Czerń fasady – oraz biel wnętrza. Aby nadać mu tekstury, jako element fasady użyto przyciemnionego drewna z recyklingu, ułożonego w alternatywną “jodełkę”. We wnętrzu zastosowano charakterystyczną podłogę z kory drzewa korkowego. INANI w dużej mierze zawdzięcza swój wygląd zewnętrzny i wewnętrzny drewnianym ramom okiennym, których drewno pozyskiwane jest z regulowanych lasów z certyfikatem FSC. Obiekt jest w pełni zasilany energią elektryczną, która może być pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu – tym samym stanowiąc zupełnie niezależny obiekt.

Przyszłość
Niestabilna przyszłość, zmienne okoliczności ekonomiczne, polityczne oraz środowiskowe odciskają piętno także na architekturze.Niezbędne jest nowe podejście do projektowania, które względnie jest w stanie dopasować się do zmian środowiskowych. Niewielka architektura mobilna, wykorzystująca recykling jest niezbędna, aby upowszechnić “nowe” pojmowanie jakości przestrzeni, w której żyjemy Wyznaczają ją także Cele Zrównoważonego Rozwoju takie jak m.in: zapewnienie wzorców zrównoważonej konsumpcji i produkcji; podjęcie pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom czy zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii w przystępnej cenie.

INANI razem z jego rozwiązaniami funkcjonalnymi i technicznymi ma na celu rzucić nowe światło na zrównoważone, tymczasowe mieszkania studenckie, kolektywne kompleksy mieszkaniowe dla osób starszych, przestrzenie wielofunkcyjne, a nawet ogół mieszkalnictwa. Obiekt pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ma szansę stanowić także kulturową zmianę pojmowania życia w małej “kawalerce”, szytej na miarę, a nie “mikro-apartamentów” proponowanych coraz częściej przez deweloperów w bardzo wysokich cenach.

Czytaj też: Polska | Poznań | Polscy projektanci | Ciekawostki | Podróże | Mieszkanie | Portfolio

Tytuł: I​NANI – Mobilna przestrzeń do życia, tworzenia i wystawiania
Lokalizacja: W drodze – obecnie ​Poznań
Autor: ​BURSA STUDIO​- Kaja Bursa
Inwestor: i​Qube.pl
Powierzchnia działki: 27 – ​∞​m2
Powierzchnia użytkowa: ​27 ​m2
Kubatura: ​65​m3

View Comments

  • Wszystko super świetnie. Tylko Koza nie należy do eco friendly sposobów na ogrzanie domu. Przyczynia się do smogu...czemu wszystkie te rozwiązania i domy są ogrzewane kozą?

Recent Posts

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej