ARCHITEKTURA

Jak może wyglądać Warszawa za 30 lat? Ruszyła wystawa prac studentów

Śmiałe wizje studentów można oglądać w ramach wystawy współorganizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i Grupę Saint-Gobain. Koncepcyjne projekty młodych architektów pokazują, jak może wyglądać Warszawa w 2050 roku. Wystawę można oglądać do 18 września przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.

“Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – to znana sentencja, której autorem jest filozof Lao-tzu. Takim pierwszym krokiem są projekty koncepcyjne, pokazujące potencjał tkwiący w zastanej architekturze. Wywołują one dyskusję, skłaniają do przemyśleń i mogą stanowić początek wielkich zmian. Na wystawie można zobaczyć Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulicę Targową na Pradze Północ, ulicę Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie, które zostały “ukryte” pod ziemią.

Projekty przygotowali młodzi architekci i urbaniści z Politechniki Warszawskiej. Ich prace są pokazują, jak zgodnie z trendami rozwoju miast przyszłości, mogą w ciągu najbliższych dekad zmienić się zakątki Warszawy. Autorami projektów są Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska oraz Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra przy Politechnice Warszawskiej. Merytorycznie młodych autorów wspierał prof. Radosław Achramowicz.

Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.

Studenci oparli swoje projekty o wnioski z raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050 opracowanego przez ekspertów Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć wiemy, że osiągalne już dziś – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.

 

Podczas otwarcia wystawy przemawiała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m. st. Warszawy.

Opublikowany w grudniu 2021 roku raport oparto na pierwszym tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Raport powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.

Z raportu wynikało również, że najszybciej status miasta przyszłości w Polsce ma szansę osiągnąć Warszawa. Kilka miesięcy później opracowanie doczekało się kontynuacji. Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Warszawskiego bazując na pierwotnej publikacji opracowali raport Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych.

Pełne opracowanie raportów: Polskie Miasta Przyszłości 2050 oraz Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych, wraz z opisem metodologii ich powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod adresem: www.miastaprzyszlosci2050.pl.

Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiechowskiego “Wiecha” 4
Czas: 17 sierpnia – 18 września 

PS w czerwcu zakończył się międzynarodowy konkurs Saint-Gobain Architecture Student Contest, w którym wzięli udział studenci z 220 uczelni z całego świata. W ostatniej edycji musieli stworzyć projekt rewitalizacji działki, która położona jest obok dworca wschodniego w Warszawie. Najlepszy projekt przygotował zespół z Finlandii. Naszą relację z konkursu przeczytacie klikając TUTAJ.

źródło: Saint-Gobain 

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | WystawaEkologia | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z Saint-Gobain.

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej