ARCHITEKTURA

Jak zaprojektować przestrzeń spa? Przykładem projekt w Jastrzębiej Górze

Przestrzeń spa zaprojektowali architekci z Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe. Projekt zrealizowany został dla Gaja Natural SPA w Jastrzębiej Górze. Powstała przyjemna strefa, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu.

Spa znajduje się w podziemiach Hotelu Astor. Zaprojektowana architektura emanuje ciepłem i nastrojowością piwniczek w starych winnicach. Projektując przestrzeń architekci inspirowali się naturą oraz koncepcją czterech żywiołów – siłą ziemi, energią ognia, spokojem wody i lekkością powietrza. Efekt przenikania się tych wątków uzyskano dzięki precyzji w doborze naturalnych materiałów, organicznych struktur, faktur i wzorów.

Przestrzeń spa wyróżniają stonowane kolory. Architekci projektowali sięgając po brązy, beże i szarości. Odpowiedni nastrój uzyskano oświetleniem, które akcentuje odpowiednie strefy. Spersonalizowane dekoracje i rękodzielnicze akcenty potęgują wrażenie elegancji i autentyczności wnętrza.

O tym, że jesteśmy w miejscu odpoczynku i rekreacji świadczy już wystrój poczekalni. Pojawiły się tam tynki strukturalne, które zestawiono z kolorem ciemnego orzecha. Takie tło eksponuje strukturę skalnej okładziny frontu recepcyjnego kontuaru oraz siedziska, których kształt przywodzi na myśl otoczaki.

Projektując wnętrze architekci myśleli o maksymalnym komforcie osób, które korzystają ze spa. Mogą oni wybierać spośród materacy wodnych o różnej gęstości czy takich, które są wypełnione gryką i minerałami. Idea czterech żywiołów pojawia się tutaj w gabinetach.

W gabinecie Ziemia pojawiła się tapeta z dekoracyjnym motywem liści. Podobnie jak łagodna kolorystyka w subtelnych brązach i szarościach. Łączność z ziemią akcentuje ceramiczna kompozycja ścienna wykonana w gdańskiej pracowni Shadowland.

Dynamiczny klimat gabinetu Ogień buduje kamienna okładzina, która przypomina wyglądem spaloną ścianę. Podświetlone szczeliny imitują leniwie płynącą lawę. To miejsce pulsujące energią, co podkreślają barwy: sepia, rudy, czerń i czerwień – opisują architekci.

Natomiast gabinet Woda jest swego rodzaju podróżą przez spokój i harmonię, charakterystyczne dla tego żywiołu. Architekci zaproponowali w tym gabinecie umieszczenie elementów dekoracyjnych w postaci niebieskich i zielonych akcentów kolorystycznych oraz kompozycji ściennej, która nawiązuje do wypłukanych przez morską wodę kawałków drewna.

Natomiast inspirowane powietrzem wnętrze jest lekkie i zwiewne. Nawiązanie do żywiołu osiągnięto dzięki przykuwającej wzrok tapecie oraz spękaniom na ścianach.

W sumie przestrzeń spa ma 500 m kw. powierzchni. Oprócz części wspólnych i gabinetów architekci zaprojektowali też łazienki.

projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, Sylwia Kowalczyk-Gajda, Paulina Borysik, Karolina Książek, Katarzyna Millo, Magdalena Sieklucka, Danill Voranovich

zdjęcia: Fotomohito

Czytaj też: Zdrowie | Wnętrza | Detal | Styl Japandi | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej