ARCHITEKTURA

Jaki los czeka budynek ZETO we Wrocławiu? Wystawiono go na sprzedaż

Miasto Wrocław informuje, że firma ZETO jest w stanie likwidacji i chce sprzedać swój budynek we Wrocławiu. Modernistyczny gmach znajduje się przy ulicy Ofiar Oświęcimskich i na początku 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków. Ten stan może utrudnić sprzedaż, jednak nabywca powinien mieć świadomość, z jak cennym obiektem architektury modernizmu ma do czynienia.

Gmach jest ciekawym przykładem modernizmu we Wrocławiu. Budynek ZETO (Zakłady Elektronicznych Technik Obliczeniowych) zaprojektowany został przez Annę i Jerzego Tarnawskich. Architekci zaprojektowali trzykondygnacyjny budynek na planie prostokąta z kwadratowym patio i prześwitem od południowej strony. Jego charakterystycznym elementem jest elewacja z pasów szkła i czarno-białej ceramiki, które nadają mu abstrakcyjnego charakteru.

W latach 70. był to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Sale dla komputerów były klimatyzowane. W tym celu zbudowano system rozsuwanych podłóg i podwieszanych sufitów. Wewnątrz wiele ścian można było łatwo zdemontować aranżując przestrzeń na nowo. W ten sposób architekci chcieli przystosować budynek do szybkich zmian – w przyszłości komputery mogły potrzebować innych przestrzeni niż w latach 70. Nad projektem wnętrza z architektami współpracował Józef Chierowski, którego fotele stały się elementem wystroju.

Oficjalnie budowa ZETO zakończyła się w 1969 roku. W 1970 roku małżeństwo architektów zdobyło Nagrodę Wrocławia w dziedzinie architektury, a w 1971 roku budynek ZETO wygrał plebiscyt “Słowa Polskiego” na najlepszy budynek użyteczności publicznej.

Informacja o likwidacji firmy znalazła się w bazie Krajowego Rejestru Sądowego. Władze wrocławskiego ZETO publicznie nie ogłosiły warunków sprzedaży budynku oraz ceny, jakiej oczekują od nabywcy. Sporej wielkości działka jest atrakcyjnie położona w centrum Wrocławia. Działka dysponuje dojazdem z dwóch stron.

Działka może być atrakcyjna dla deweloperów, jednak wpis budynku do rejestru zabytków wyklucza możliwość wyburzenia modernistycznego gmachu.

Budynek ZETO został wpisany do rejestru zabytków, a to nakłada zobowiązania na jego właściciela. Powinien on zapewnić jego utrzymanie w jak najlepszym stanie. Nie ma możliwości przebudowy, która zmieniłaby charakter budynku – powiedziała Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków.

To znaczy, że nowy właściciel będzie musiał wyremontować budynek, a wszystkie prace muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków.

źródło: UM Wrocław

Czytaj też: Zabytek | Wrocław | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Budynek ZETO, fot. Evidamii019, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0
fot. Joee, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Evidamii019, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0
zdjęcie z 1974 roku

 

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej