WYDARZENIA

Jan Szancenbach i jego obrazy. Prezentuje je nie tylko słynna galeria Uffizi we Florencji

Jan Szancenbach to wybitny krakowski malarz, który tworzył w drugiej połowie XX wieku. Przez niemal 50 lat był związany z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. Pełne kolorów i harmonii obrazy zmarłego w 1998 roku twórcy można podziwiać przez całe wakacje w galerii sztuki Widnokrąg w Sandomierzu. To nie lada gratka, gdyż jego dzieła są prezentowane w wielu muzeach, w tym słynnej galerii Uffizi we Florencji.

Jan Szancenbach urodził się w 1928 roku w Krakowie, gdzie spędził całe swoje życie. Pracę w ASP podjął już jako 20-latek, by następnie przejść przez wszystkie stanowiska dydaktyczne aż do stanowiska rektora krakowskiej uczelni. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje. Zmarły w 1998 roku twórca pozostawił po sobie ogromny dobytek artystyczny. Przez kilkadziesiąt lat wziął udział w ponad 300 wystawach ogólnopolskich i 70 zagranicznych. Tworzył niezwykle barwne pejzaże i martwe natury, ale też pełne ekspresji widoki (niekiedy na pograniczu abstrakcji). Szancenbach zajmował się także grafiką i projektowaniem plakatów. Brał udział również w pracach związanych z renowacją widowni teatru im. Słowackiego w Krakowie oraz widowni i plafonu Opery Wrocławskiej.

Aktualnie jego twórczość można podziwiać w wielu muzeach i galeriach, w tym między innymi w słynnej galerii Uffizi we Florencji. Ale także w galerii sztuki Widnokrąg w Sandomierzu. Twórczyni tego miejsca, Anna Bokwa, stara się przybliżać mieszkańcom i turystom działalność wybitnych polskich twórców. Sam Widnokrąg jest natomiast nie tylko miejscem spotkań ze sztuką, ale także licznych spotkań autorskich i pokazów filmowych. 

-Tworząc Widnokrąg chcieliśmy, aby całe doświadczenie gości przebywających u nas było kompletne, a wspomnienia z Sandomierza i pobytu u nas – niezapomniane. Poza samą salą galerii, na ścianach całego Widnokręgu można obcować z malarstwem, rzemiosłem, oryginalnymi meblami z minionych czasów – mówi Anna Bokwa. Galeria działa w XIX-wiecznej kamienicy zaprojektowanej prawdopodobnie przez Władysława Marconiego. Jej architekturę szerzej opisywaliśmy tutaj – pod pewnym względem jest bowiem wyjątkowa: jej północną ścianę stanowi historyczny mur Bramy Opatowskiej z XIV wieku. Dzięki temu nowoczesne, a zarazem artystyczne wnętrza, współgrają w tym miejscu z wielowiekowym dziedzictwem Sandomierza.

Ambitnych działań kulturalnych będzie tu jednak więcej. Niedawno rozpoczęła się renowacja sąsiadującej z Widnokręgiem kamienicy przy ul. Opatowskiej 21. – W tym miejscu chcielibyśmy “dopisać ciąg dalszy sandomierskiego Widnokręgu”. Mamy nadzieję, iż tchniemy nowe życie w ten uroczy zakątek Sandomierza. Przepełnimy go polskim i lokalnym rzemiosłem, sztuką, zielenią, ocalimy co się da. Powstaną tu nowe pokoje gościnne, miejsca pracy oraz wytchnienia – mówi Anna Bokwa i jak dodaje, zrobi wszystko, by to wyjątkowe miejsce, leżące u podnóża Bramy Opatowskiej w Sandomierzu, zyskało należytą jakość i atmosferę. A my mocno trzymamy za to kciuki!

Więcej o Sandomierzu i Bramie Opatowskiej przeczytasz tutaj 

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: Tomasz Kobylański, UM Sandomierz (sandomierz.eu), materiały Widnokręgu (widnokrag.com, fb.com/restauracjawidnokrag)

Zobacz również: Malarstwo | Wystawa | Muzeum | Sztuka | Wydarzenia  

Remontowana kamienica
Remontowana kamienica
Remontowana kamienica
Remontowana kamienica
Obraz Jana Szancenbacha
Obraz Jana Szancenbacha
Obraz Jana Szancenbacha
Obraz Jana Szancenbacha
Obraz Jana Szancenbacha
Obraz Jana Szancenbacha
wystawa
wystawa

 

 

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej